referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Hilda
Pondelok, 11. decembra 2023
Elvis Aaron Presley
Dátum pridania: 11.02.2011 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Bullet
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 604
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Jedna z najvýraznejších postáv povojnovej pop music, spevák, gitarista a herec. Široký štýlový záber, najvýznamnejšie ale v oblasti rock'n'rollu. Narodený v americkom meste Tupelo (štát Mississippi) v r. 1935. V 13 rokoch sa s rodičmi presťahoval do Memphisu. Spievať začínal v kostolných zboroch.

V lete 1953 vyhotovuje prvé dve súkromné nahrávky u Sun Records (pre matku). U tej istej firmy vznikajú v nasledujúcom roku ďalšie snímky, That's All Right Mama, ktorá vyjde na singli a má ohlas v miestnom rádiu. Vyjdú aj ďalšie dva single a Presley absolvuje prvé miestne koncerty. Hudobne čerpá predovšetkým z blues a country.

V r. 1955 má prvý väčší ohlas v americkom meradle nahrávka Baby Let's Play House (prvá s bicími). V tom istom roku sa jeho manažérom stáva plukovník Tom Parker a Presley od 1.1. 1956 prechádza ku značke RCA. Zásadný zlom znamená hit Heartbreak Hotel, ktorý sa v r. 1956 dostáva až na prvú priečku americkej hitparády a hitom je i v Anglicku. Rovnako úspešné je album "Elvis Presley". Nasledujú hity I Want You, I Need You, I Love You, Don´t Be Cruel, Hound Dog, Love Me Tender. Prvé priečku americkej hitparády obsadzuje aj album "Elvis".

V r. 1956 sa Presley objavuje aj v prvom filme, ktorého pôvodný názov The Reno Brothers bol premenovaný na Love Me Tender. Presley sa stáva teenagarským idolom a sexuálnym symbolom, aj vďaka svojmu pódiovému vystupovaniu. Nasledujú ďalšie hity: Too Much, All Shook Up, Teddy Bear, Jailhouse Rock, I Don´t Want  To - ďalšie jednotky v americkej albumovej hitparáde, "Loving You" a "Christmas Album", tiež ďalšie filmy - Loving You, Jailhouse Rock a King Creole.

V marci 1958 Presley nastupuje do armády (od augusta slúži v NSR). V čase jeho služby sa ale presadzujú ďalšie hity: Hard - Headed Woman, I Got Stung / One Night, I Need Your Love Tonight, A Bing Hunka O 'Love. V marci 1960 sa vracia do civilu.

Obdobie prvej polovice 60. rokov je sprevádzané hitmi Stuck On You, It's Now Or Never, Are You Lonesome Tonight?, Wooden Heart, Surrender, Marie's The Name, His Latest Flame, Can´t Help Falling In Love, Good Luck Charm, She's Not You, Return To Sender, You Are The Devil In Disguise, Crying In The Chapel. K významnejším albumom tohto obdobia patrí "Elvis Is Back!" - 1. v anglickej hitparáde, "His Hand In Mine" - obsahujúce najmä gospely, "Something For Everybody" - 1. v americkej hitparáde, "Pot Luck" - 1. v anglickej hitparády a "How Great Thou Art" - opäť nábožensky ladené, s titulnou piesňou ocenenou Grammy.

V máji 1967 sa Presley oženil, ale so svojou ženou Priscillou sa po 5 rokoch rozviedol. Jeho popularita v priebehu 60. rokov klesala, ale na sklonku desaťročia oslavuje comeback. Má ďalšie hity: In The Ghetto, Suspicious Minds, The Wonder Of You. Úspesná sú aj albumy "Elvis - NBC TV Special", "Elvis Sings Flaming Star ..." - 1. v Anglicku, "From Elvis In Memphis" - 1. v Anglicku, "He Touched Me" - cena Grammy, "Aloha From Hawaii Via Satellite" - 1. v USA. V r. 1973 mal premiéru ocenený dokumentárny film Elvis On Tour. V r. 1975 dostal cenu Grammy aj za pieseň How Great Thou Art. Prvú priečku anglickej hitparády obsadila kompilácia "Greatest Hits" a to prvýkrát v r. 1975 a druhýkrát v r. 1977, t.j. až po jeho smrti 16. 8. 1977. Vzápätí nasleduje aj vrchol anglického rebríčka pre pieseň Way Down.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.