referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Slavomír
Pondelok, 22. apríla 2024
Reflexná masáž
Dátum pridania: 24.09.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kreibich
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 694
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 11m 30s
Pomalé čítanie: 17m 15s
 
S e m i n á r
Národný ústav tuberkulózy a respiračných chorôb Podunajské Biskupice
Fyzioterapeutické oddelenie

Autor: Anna Kreibichová
Literatúra: Masáž; Karel Žaloudek: AVICENUM, Praha 1975História reflexnej masáže
História reflexnej masáže siaha do konca 19. storočia a za jej zakladateľa môžeme smelo pokladať pána Henryho Heada (rok 1898). Začiatkom 20. storočia sa pokúsil CORNELIUS masážou v miestach kožných prejavov o liečebný zásah v inervačne spätom orgáne. V roku 1909 popísal tzv. nervové body. Pre masáže používal hlavne trenie a chvenie. BARCZEWSKI v roku 1911 publikoval príručku o reflexnej masáži a v roku 1917 odporúčal podobnú masáž i holandský lekár van VEEN.
Reflexná masáž je manuálny liečebný zásah na povrchu tela, aplikovaný na miestach druhotných, onemocnením reflexne vyvolaných zmien.
V neskoršom období rôzni autori nachádzali reflexné zmeny i vo svaloch, menej rozsiahle ako na koži a v podkoží (myogelózy t.č. trigerpointy), ktoré boli menšie ako Headove zóny. Mnohí z nich (Kohlrausch) odporúčali odstraňovať takéto zmeny jemným hnetením a ľahkými úkony nárazovými.
Do liečby reumatických a niektorých interných chorôb zaviedli DICKEOVÁ a LEUBEOVÁ svoju špeciálnu reflexnú masáž vo väzive. Charakteristickým znakom pre túto masáž je dráždenie kože a podkožia pomaly prechádzajúcim a rôzne hlboko do kože zatlačeným prstom.
V polovičke 20. storočia po dlhodobých praktických skúsenostiach vypracovali GLASER a DALICHO systém segmentových masáží. Ovplyvňujú ňou nielen kožu a podkožie, ale aj fascie, väzivo a periost. Spôsob, postup i sled hmatov masáže podľa Gläslera a Dalicha má svoj presne vymedzený systém.
Nervová sústava - nervy vegetatívne
Nervová sústava ako celok zaisťuje funkčné vzťahy medzi organizmom a vonkajším prostredím a súčasne medzi všetkými orgánmi a časťami vo vnútri organizmu.
Vegetatívna sústava zabezpečuje činnosť životne dôležitých dejov v organizmu ako sú: krvný obeh, trávenie, látková výmena apod. Vegetatívna sústava sa podieľa i na chorobou vyvolaných procesoch - za horúčky, bolesti apod. Anatomicky sa vegetatívna sústava od cerebrospinálnej sústavy odlišuje najmä tým, že priebeh nervových vlákien je niekoľkokrát prerušený gangliou - uzlinami.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.