referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Big Ben - Hodinová veža
Dátum pridania: 28.05.2012 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: VeveKorim
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 000
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 

Charakteristickým a nezameniteľným obrazom Londýna je obraz Hodinovej veže Westminsterského paláca, nazývanej podľa jedného z jej zvonov Big Ben. Týči sa na severovýchodnom konci paláca, v ktorom zasadá britský parlament, je jednou z najznámejších londýnskych pamätihodností. Meno „Big Ben“ sa v bežnej reči používa pre celú vežu, no v skutočnosti je to meno najväčšieho zvonu, ktorý sa vo veži nachádza. Tento zvon vždy odbíja celú hodinu. Traduje sa, že zvon je pomenovaný podľa jedného zo staviteľov paláca Sirovi Benjamínovi Hallovi. Iná teória tvrdí, že zvon pomenovali podľa jedného z najznámejších zápasníkov a boxerov 19. storočia – Benovi Cauntovi. Pre vežu sa používa aj názov St Stephen's Tower, keďže veža prislúcha ku krídlu St Stephen's Hall, ktoré slúži ako vstup pre turistov a návštevníkov parlamentu. Toto pomenovanie je však zriedkavé. Hodinová veža bola postavená podľa návrhu architekta Sira Charlesa Barryho pri rekonštrukcii pôvodného Westminsterského paláca, ktorý bol zničený pri požiari v roku 1834.

Veža je vysoká 93,3 metrov, je postavená z tehál spevnených kameňom. Ďalšia časť veže je spevnená oceľovou konštrukciou. Základy veže tvorí betónové teleso hrubé 3 metre o rozmeroch 15 × 15 metrov a dosahujúce hĺbku 7 metrov pod povrchom. Hmotnosť veže sa odhaduje na 8 667 ton. Štyri hodinové ciferníky sa nachádzajú vo výške 55 metrov nad zemou. Do zvonice vedie 334 schodov. Pod vplyvom pôdnych podmienok sa veža nakláňa o približne 220 mm na severozápad.

Hodiny na veži boli vo svojej dobe najväčšími hodinami na svete a stále sú schopné odbiť prvým úderom každú celú hodinu s presnosťou jednej sekundy. Mechanizmus hodín bol dokončený roku 1854, ale samotná veža bola dokončená až roku 1858. Vzhľad hodinových ciferníkov je dielom architekta Augusta Pugina. Hodiny sú povestné svojou spoľahlivosťou. Tá je daná schopnosťami ich tvorcu, hodinára - amatéra, baróna Edmunda Becketta. Hodiny podľa Beckettových návrhov vyrobil hodinár Edward Jonh Dent už v roku 1854. Sú tvorené kovovou konštrukciou, ktorá nesie 312 kusov opálového skla, podobne ako vitrážové okná kostolov. Niektoré zo sklenených kusov môžu byť vybraté pre prípad opravu ručičiek. Na spodnej strane ciferníka sa nachádza latinský nápis: „Domine Salvam Fac Reginam Nostram Victoriam Primam“, ktorý v preklade znamená: „Pán ochraňuj našu kráľovnú Viktóriu I.“

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.