referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Jela
Piatok, 19. apríla 2024
Borderská kolia
Dátum pridania: 13.02.2013 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: 13Matej
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 101
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 

Originálny názov plemena: Border Collie
Krajina pôvodu: Veľká Británia
Doba vzniku: 15. storočie
Pôvodné využitie: Stráženie a nadháňanie oviec
Dnešné využitie: Ovčiarsky pes, spoločník
Priemerná dĺžka života: 14 rokov
Hmotnosť: 14 - 22 kg
Výška: Psy - 53 cm Feny - 46 - 53 cm

História

Kólia bola od dávnych čias sedliackym psom, ktorý bol schopný pracovať s rôznymi stádami zvierat. Toto plemeno pochádza z hraníc medzi Škótskom a Anglickom, odtiaľ je odvodený jej názov - border - hranice. V 15. a 16. storočí boli títo psy považovaný za jedných z najlepších ovčiarskych psov. Border kólia bola vyšľachtená z ovčiakov, ktorý sa na tomto území vyskytovali predtým tak, aby z nich bol neagresívny, inteligentný pes, schopný vykonávať obtiažnu prácu i v drsných klimatických podmienkach. V Anglicku je tento pes veľmi obľúbený, u nás však nie je príliš rozšírený.

Typy

Border kólia sa vyskytuje vo dvoch variáciách - dlhosrstej a krátkosrstej.

Všeobecný vzhľad

Border kólia je stredne veľký pes harmonického vzhľadu. Hlava s širokou lebkou má pomerne krátky ňufák, ktorý sa smerom k nosu zužuje. Nos je zafarbený podľa farby srsti, väčšinou je čierny, u hnedých psov môže byť hnedý a modro sfarbené psy by mali mať nos šedý. Stredne veľké oči sú uložené ďaleko od seba, majú hnedú farbu, iba u psov sfarbených modro, môžu byť oči modré alebo jedno či obidve oči čiastočne modré. Uši sú nasadené široko od sebe, sú stredne veľké a nesené buď vzpriamene alebo poloklopene.

Srsť a farba srsti

U oboch variácií srsti, stredne dlhej i krátkej je krycia srsť hustá a stredne tuhá s jemnou, hustou podsadou, ktorá psa dobre kryje i pred chladným počasím. Dlhosrsté psy majú bohatú hrivu, nohavice a prápory na chvoste.

Povaha

Border kólia je inteligentný a pozorný pes kľudnej povahy

Spoločenská charakteristika

Border kólia je ako väčšina ovčiarskych psov silne fixovaná na svojho pána a veľmi rada pre neho pracuje. Často býva psom jedného pána a ostatných členov rodiny síce rešpektuje, ale ich povely neposlúcha. K cudzím ľuďom sa chová väčšinou priateľsky, ale veľký záujem o ich nejaví.

Vzťah k deťom

Pokiaľ je pes dobre vychovaný a s deťmi nemá žiadne zlé skúsenosti, bývajú ich vzťahy bezproblémové. Nie je to však pes, o ktorom sa dá povedať, že by bol priamo k deťom vhodný.

Výchova

Výchova tohto psa je pomerne náročná a nie je vhodná pre začiatočníka. Pri výchove je nutné dbať na dôslednosť, avšak taktiež je veľmi potrebný citlivý prístup.

Držanie

Border kólia nie je pes príliš vhodný do bytu. Jeho srsť je prispôsobená k pobytu vonku, stále častejšie je však chovaná i v bytoch. Pre bývanie v byte je pre tohoto psa veľmi vhodná klietka, ktorá sa na rozdiel od košíku či niečoho iného nedá rozhrýzť a vydrží teda väčšinou po celý život psa.

Pracovné využitie

Títo psy sú využívaní najčastejšie ako ovčiarski, a to pre nadháňanie rôznych druhov zvierat, ako napr. býkov, oviec či hydiny. V dnešnej dobe je taktiež využívaný ako spoločenský pes. Border kólia je tiež dobre využiteľná ako doprovodný, sanitárny či záchranársky alebo lavínový pes, dá sa využiť i k vyhľadávaniu drog.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Galéria k článku [3]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.