referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alena
Pondelok, 27. marca 2023
Svätý Augustín - Zrod lásky v srdci alebo cesta k Bohu
Dátum pridania: 18.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: babeno
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 477
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.9
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 8m 10s
Pomalé čítanie: 12m 15s
 
ÚVOD

Dá sa človek ovplyvniť? Do akej miery? A ak náhodou áno, tak kým. Aké vlastnosti musí mať človek, ktorým sa nechá neveriaci ovplyvniť? Akým zázrakom sa človek obráti na správnu cestu? To len tak? Zázrak, a už verím?! Neverím! Musí to byť niečo viac.. Prihovorí sa mu Boh alebo pošle za ním na zem svojho "vyslanca"? Ako nájde Boha? Alebo si Boh nájde svojho vyvoleného sám? A ako sa môže človek obrátiť, kedˇ celý život Boha odmieta?
Nájsť odpoveď na Augustínovo "áno" Bohu, nebude v konečnom dôsledku len také obyčajné a jednoduché.
Augustína právom nazývame cirkevným otcom patristiky. Bol predstaviteľom druhého obdobia (4. - 8. storročie). "Patristika bola príznačná tým, že neexistovalo ostré delenie medzi kresťanským náboženstvom, t.j. , teológie a filozofie. Patristika stotožňovala kresťanskú vieru a filozofickú tradíciu. Z hľadiska dejín filozofie patristikou začína filozofia stredoveku."1 (54 s.)
Centrálnym problémom jeho filozofie je vzťah človeka a Boha. A mojím problémom je odhaliť skrytosť jeho obrátenia a pomalé a nepatrné, ale isté kroky vedúce k skutočnému zrodu Lásky a pravej Ceste.


KDE BOLO TAM BOLO...

Aurelius Augustinus. Narodený roku 354 v meste Tagaste v Africkej Numídií. V roku 371 ako sedemnásťročný po ukončení vyšššej školy v Madaure, nastúpil na kartáginskú univerzitu, kde sa venoval štúdiu rétoriky. V tom istom roku umiera i jeho otec Patricius. Patril k strednému stavu, ktorý by sme mohli prirovnať k malomeštiactvu. Otec nemal na rozvoj syna taký veľký vplyv ako jeho matka Monika. V Kartágu sa oboznámil s Cicerovým dielom Hortensius, ktoré ho pobádalo k poznaniu pravdy. Pridal sa k sekte manichejcov, ktorí sľubovali sprostredkovanie vyššieho poznania. Aureliovi to umožňovalo i mnoho výhodných spoločenských vzťahov. Ako slobodný učiteľ pôsobil vo svojom rodisku, neskôr v Kartágu, kam odišiel kvôli obmedzeným možnostiam doma.V roku 384 dostal pozvanie do Milána za učiteľa rétoriky. Aurelius žil hýrivým životom. Bol to pohan ako jeho otec, ale jeho matka Monika bola horlivou kresťankou. Modlila sa deň čo deň za jeho obrátenie. A Boh? Boh sa díval; nevyslyšal modlitbu matky hneď.. V roku 387 má Aurelius ako 33 ročný zjavenie a na Veľkú sobotu prijíma krst. Spolu s ním i jeho syn Adeodatus a priateľ Alipius. Krstom, ktorý Aurelius prijal od Ambróza, sa zaviazal k aktívnemu a asketickému životu.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.