referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Paulína
Sobota, 22. júna 2024
Výhody a nevýhody cestnej dopravy oproti ostatným druhom dopravy
Dátum pridania: 13.12.2017 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Sindigen
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 677
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.90 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Čo zahŕňa cestnú dopravu? Autobusy, autá, električky, motorky, nákladné vozidlá všetkých typov, trolejbusy a všetky dopravné prostriedky, ktoré na dopravu využívajú cesty/diaľnice. Cesty spájajú všetky mestá, obce a hlavne vedú aj naprieč štátmi (krížom krážom), avšak naprieč kontinentmi je to už viac zložité. Pre bežného človeka, ktorý neobýva každú chvíľu iný kontinent je cestná doprava základ a to či už sa sám dopravuje osobným automobilom alebo využíva mestskú alebo medzimestskú hromadnú dopravu. Stačí teda naštartovať alebo zakúpiť si lístok a človek sa dostane až tam, kam postavil cestu. (Bonusová možnosť prepravy trajektom aj cez vodné plochy).
Rozmanitosť
Ďalšou výhodou cestnej dopravy je jej pestrosť a tým sa myslí, že ak sa potrebujeme dostať cez oceán, možností veľa nie je, ale čo ak treba ísť do susedného mesta? Autom? Autobusom? Alebo radšej na bicykli? Motorkou? Možností je zo všetkých druhov dopravy práve v tej cestnej najviac a môžeme si vybrať podľa našej potreby alebo situácie.
Pravidelnosť
Od pondelka do piatku sa každý musí niekam dopraviť, či už do školy, práce alebo hocikam inam. A zväčša to býva v pravidelných časových šmyčkách. Preto dopravné spoločnosti vytvorili cestovné poriadky, na ktoré (nie vždy presne na čas) sa môžeme spoľahnúť. Časom vieme CP aj spamäti, čiže sa vieme prepravovať lacno a šikovne. Dopravné spoločnosti spoliehajú na to, že ich služby a prostriedky využíva široká verejnosť a tak lístok na jazdu po meste vyjde v konečnom dôsledku lacnejšie a tým pádom je to výhodná varianta.
Životné prostredie
Tento bod sa týka hlavne dopravných prostriedkov, ktoré znečisťujú naše ovzdušie (všetky osobné automobily, okrem tých elektrických, kamióny, ...) Najrozšírenejšia hromadná doprava tohto typu má aj najrozšírenejší podiel na redukcii lesov kvôli cestám alebo zahádzaním rôznych plôch kvôli vrakoviskám. Cestná doprava má najhorší vplyv aj pre divokú zver.
Hluk a nebezpečenstvo
Kde je cesta, tam je rušno, skrátka naše dopravné prostriedky nie sú ticho ako myšičky a preto tvoria nepríjemný zhluk zvukov, motorov trúbenia (hlavne ranné či poobedné zápchy). Je dokázané, že je cca 1000x pravdepodobnejšie, že zažijeme autohaváriu ako pád lietadlom a to za predpokladu, že lietanie využívame často. Ak sa vrátime k tým dopravným zápcham, určite si predstavíme plno nervóznych vodičov a tu vzniká určitý druh nebezpečenstva a to aj hlavne tomu, že loď alebo lietadlo nás nezrazí (môže, ale to sú extrémne ojedinelé prípady).
Nepohodlie
Ak ešte zostaneme pri zápchach, narazíme na ďalšiu nevýhodu cestnej dopravy a tou je nepohodlie, stres z nedostatku času, neustále stláčanie spojky za volantom vozidla (videl niekto stáť lietadlo v kolóne?). Hromadná doprava, pokiaľ to nie je luxusný autobus či mikrobus, moc pohodlná nie je, či už kvôli preplneným stavom alebo nedostatku súkromia, či tvrdým sedadlám. Ak už si chceme vychutnávať jazdu a nie len cestovať, musíme si za pohodlie trochu priplatiť (napríklad taxi služby nás prepravia od hocikiaľ hocikam. Ale kolónam sa tiež nevyhnú.
História cestnej dopravy
Najprv ľudia chodili po svojich, neskôr využívali rôznu zver (ale hlavne kopytníkov), ďalej nastal prelom ohľadom parných strojov, až v roku 1859 belgický vynálezca Jean Lenoir skonštruoval prakticky použiteľný spaľovací motor. Týmto sa odštartovala éra spaľovacích motorov. Motory aj s celými vozidlami sa vyvíjali až dodnes, kedy máme zatialľ najvýhodnejší druh automobilu - elektromobil.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.