referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Natália
Štvrtok, 6. októbra 2022
Devízový zákon
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: neuvedeny
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 616
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 11m 0s
Pomalé čítanie: 16m 30s
 
zákon

Devízový zákon č. 202/1995 Z. z. zaviedol od 1. 10. 1995 konvertibilitu Sk pre bežné operácie v rámci platobnej bilancie pre tuzemcov. Vonkajšia konvertibilita Sk znamená, že tuzemec môže plniť svoje záväzky voči cudzozemcom za podmienky, že má dostatok vlastných korunových prostriedkov a predloží tuzemskej banke doklad, z ktorého je zrejmé, že ide o záväzok voči cudzozemcovi. Záväzok môže plniť v slovenskej alebo v cudzej mene, a to v závislosti od vzájomnej dohody tuzemca a cudzozemca. Ďalej musí ísť o záväzok, ktorý nie je devízovým zákonom regulovaný.

Od 1. 4. 1998 sú uvoľnené niektoré operácie so zahraničnými CP (ide najmä o operácie s členmi OECD).

Devízový zákon upravuje len transakcie so zahraničím, ak sú tieto spojené finančnými prevodmi, platbami, vývozom alebo dovozom v hotovosti. Devízový zákon upravuje práva a povinnosti pre všetkých tuzemcov, t.j. fyzické a právnické osoby, pričom nie je dôležité, či ide o podnikateľské alebo nepodnikateľské subjekty.

Devízový zákon umožňuje obeh Sk v zahraničí pri všetkých operáciách.

Jeho praktické použitie je však závislé od vzájomnej dohody tuzemca a cudzozemca. Princíp vzájomnej dohody upravujú ustanovenia Občianskeho zákonníka pri neobchodných platbách resp.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.