referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Kombinovaná doprava a systém riadenia prekladísk
Dátum pridania: 17.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mery
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 332
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 9.8
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 16m 20s
Pomalé čítanie: 24m 30s
 
KOMBINOVANÁ DOPRAVA

Dopravná sústava štátu, ktorú tvoria jednotlivé druhy konvenčných i nekonvenčných dopráv, je dnes nemysliteľná bez kombinovanej dopravy (na rozdiel od kombinácie dopráv, kde nepoužívame jednu nákladovú jednotku od odosielateľa k príjemcovi pri jej preprave rôznymi druhmi dopravných prostriedkov).
Kombinovaná doprava (KD) predstavuje dopravno-manipulačný systém zabezpečujúci prepravu tovaru v jednej a tej istej nákladovej jednotke od odosielateľa k príjemcovi ako neprerušený reťazec. Funkcia systému KD spočíva v sústredení nákladových jednotiek cestnou dopravou do príslušného terminálu, kde pomocou výkonných prekladacích mechanizmov sú nákladové jednotky preložené na železničné vozne alebo lode, na ktorých nasleduje preprava do cieľového prekladiska, z ktorého je zabezpečený rozvoz cestnou dopravou k príjemcovi.
V podstate to nie je samostatný druh dopravy, ale ide o efektívne využívanie predovšetkým tých vzájomne prepojených konvenčných druhov dopravy (železničnej, cestnej a vodnej), ktoré pre svoje komparatívne a systémové prednosti môžu spoľahlivo zabezpečovať prepravné požiadavky hospodárskych centier v národnom i medzinárodnom meradle.
Uplatňovanie logistického prístupu k doprave v ostatných rokoch znamená postupný prechod od riešenia jednotlivých problémov (prvkov) prepravného procesu k riešeniu celku t.j. celého prepravného procesu so snahou o jeho optimálne riešenie z hľadiska jeho účastníkov. Doprava je svojím vysokým podielom v logistických funkciách podnikov integrujúcim prvkom logistických systémov t.j. riadenia obehu materiálu, jeho skladovania, balenia, prekladania, distribúcie a vlastnej prepravy. Na zvládnutie týchto úloh sa javí výhodné kumulovať ich v určitom okruhu do jeného miesta, kde je možno zvládnuť vzájomné vzťahy medzi dopravou a ostatnými čiastkovými systémami podstatne efektívnejšie a rýchlejšie, ako keby boli decentralizované.
Vhodnými miestami pre takého služby sa javia miesta sústredenia tovarových prúdov, resp.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.