referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dušan
Štvrtok, 26. mája 2022
Analýza vonkajšieho prostredia
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: svanx
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 514
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Firma DEMA sa zaoberá textilnou výrobou. Jej hlavným výrobným artiklom je vyšívaná bavlnená krajka, ktorá sa v prevažnej miere dodáva na tuzemský trh, ale je aj výhodným exportným výrobkom. Firma sa špecializuje na strojové vyšívanie textílii, a to metráže ako aj samostatných bytových a odevných doplnkov. Vznikla pred desiatimi rokmi a postupne si budovala klientelu nielen na domácom trhu, ale o jej výrobky začali prejavovať záujem aj zahraniční odberatelia prevažne zo západnej Európy. Ekonomické okolie

Technológia a vybavenie firmy je finančne náročné. Bolo potrebné zakúpiť drahé vyšívacie stroje a technológiu od Japonského dodávateľa, firma sa stretáva s finančnými problémami. Dotácie poskytnuté vládou nepostačujú, pokrývajú iba financovanie časti výrobnej technológie a nieje možné zakúpiť z týchto finančných prostriedkov materiál, v dôsledku čoho bola firma nútená vziať úver poskytnutý bankou s vysokou úrokovou sadzbou. Vládna politika nepodporuje podnikateľov bezúrokovími pôžičkami ale len daňovými prázdninami na dobu troch rokov. Firma nemá vysoké zisky pretože v značnej miere investuje do rozšírenia sortimentu a skvalitnenia výroby, preto ani daňové úľavy nemajú pre firmu veľký význam. Ďalším finančným zaťažením firmy je zavedenie povinnej certifikácie výrobkov, čím firma musí vynaložiť ďalšie finančné prostriedky na získanie certifikátov. Hodnota slovenskej koruny je nestála, tým sa firme zvyšujú ceny pri nákupe materiálu najmä zo zahraničia a vznikajú kurzové straty.

Technologické okolie

Vysoká úroková zaťaženosť, rast cien vstupov, malá podpora zo strany vlády pre podnikateľov a rast miezd nútia firmu zvyšovať ceny výrobkov čo firme robí problémy s ich odbytom na domácom a aj zahraničnom trhu. Na trhu firme konkurujú zahraničné firmy, ktoré majú výrobu v krajinách s lacnou pracovnou silou, čím ich produkty majú aj nižšie ceny. Aby firma mohla týmto firmám konkurovať, musí sa zamerať na nové, výkonnejšie technológie vo výrobe, ale nesmie zabudnúť ani na skvalitnenie pracovného prostredia svojich zamestnancov. Firma by mala zaviesť niekoľko nových výrobných liniek s modernou technológiou.

Politické okolie

Zlá politická situácia v štáte, nezáujem vlády o podnikateľské subjekty, nepriaznivý vývoj kurzu slovenskej koruny a vysoká miera nezamestnanosti v regióne firme robia problémy s odbytom jej výrobkov na domácom trhu. Kúpyschopnosť obyvateľstva klesá.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.