referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Streda, 29. mája 2024
Živelné pohromy
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: music
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 559
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Živelné pohromy sa opakujú čoraz s väčšou razanciou.

Prečo sa to deje?
Pre život na zemeguli je dôležitá rovnováha v celom klimatickom systéme. Nástupom priemyselnej revolúcie v 19.storočí sa táto rovnováha začala narúšať. Posledné dve storočia priniesli viac technických objavov a technológií, ako za celú dovtedajšiu históriu ľudstva. Zároveň sa spustila podľa všetkého už nenávratná devastácia Zeme. Prečo sa to deje:
Počet obyvateľov Zeme sa za posledných 200 rokov zvýšil viac ako päťnásobne. Viac ľudí potrebuje viac potravín, energie a životného priestoru. Pri rozumnom a ekologickom sa správaní samotný rast svetovej populácie nemusí byť pre ekosystém Zeme zničujúci. Príčinou je nehospodárne drancovanie zdrojov Zeme. Vysoko energeticky náročné, ekologicky nedoriešené výrobné činnosti a aj konzumný spôsob života ľudí, to všetko zanecháva viac priemyselného a komunálneho odpadu, ktorého sa zbavujeme vypúšťaním do atmosféry, vody a do pôdy. Výsledkom tejto ľudskej činnosti je okrem iného aj: kyslosť dažďov v strednej Európe je 4 – krát väčšia ako ich prirodzená acidita. Znižuje sa obsah ozónu v atmosfére a prudko narastá percentuálny podiel kysličníka uhličitého. Vznikajú známe ozónové diery a tzv. skleníkový efekt. Ten sa vyznačuje tým, že prepúšťa krátkovlnové žiarenie slnečných lúčov na Zem a naopak zachytáva dlhovlnové žiarenie zemského povrchu. Teda teplo zo Slnka sa dostane na Zem, no z planéty sa už späť nedostane. Presne ako v bežnom skleníku alebo fóliovníku na Vašej záhrade. Tepelná rovnováha Zeme vnikajúca v priebehu tisícov rokov je porušená. Je predpoklad, že v roku 2075 koncentrácia kysličníka uhličitého dosiahne dvojnásobok s porovnaním rokov 1951 až 1980.
Naivne by sme si mohli myslieť, že globálne otepľovanie atmosféry nám pomôže ušetriť peniaze na kúrenie, oblečenie a pod. a že naša drsná podhorská klíma sa zmení na príjemnú nížinnú. Zmena sa naozaj prejaví väčším počtom teplotne nadpriemerných rokov, v lete počtom dusných dní s tropickými teplotami, zimy budú skôr mierne, ale veľmi nepríjemné budú prudké vpády mrazivého arktického vzduchu spôsobené búrlivejšou cirkuláciou vo vyšších hladinách atmosféry.
Globálnym otepľovaním našej planéty dochádza okrem iného k väčšiemu odparovaniu vody tak z pevniny ako, a to hlavne, z morí.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.