Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Rasizmus

9.XI. DEN BOJA PROTI RASIZMU A ANTISEMITIZMU

V televízii mňa a určite viacerých z Vás zaujala zvláštna reklama. Na obrazovke sa
otáčajú štyri modely ľudských mozgov-mozog belocha, černocha ,róma a rasistu. Mozgy belocha ,černocha či róma sa od seba vôbec neodlišujú ani farbou ani veľkosťou ,iba ten posledný-štvrtý mozog – mozog rasistu je vždy ten najmenší.
Iniciátory kampane ,,Ľudia proti rasizmu“ nám chcú ironickou formou povedať , poukázať na to ,že človek s rasistickými názormi má akoby obmedzený alebo nevivynutý mozog.
Čo je vlastne rasizmus?
Je to reakčná ,nevedecká teória ,ktorá propaguje nerovnocennosť rás ,pričom označuje niektoré rasy za ,,nižšie ,neplnocené a nerovnocenné .”
V reálnom živote ,nie v živote reklamných spotov ,majú dospelí ľudia po tej anatomickej stránke približne rovnaké mozgy. Dokonca dejiny nám hovoria , že veľké , ale bohužial negatívne postavy histórie ,napr. Hitler ,Mussolini ,Napoleon Bonaparte,Stalin a iný mali vysoké IQ a napriek tomu mali rasistické sklony .
Veď napr. Hitler počas II. svetovej vojny usmrtil viac ako 5 100 000 židov alebo ľudí iných rás ,ktoré nevihovovali Hitlerovým zámerom.
V čom spočíva ,že celou históriou ľudstva sa neustále ,ako bájna červená Adrianina niť vinú prejavy rasizmu ,xenofóbie nadradenosti a šovinizmu?
Prečo aj dnes na prahu 21. storočia vo svete ,ale aj na Slovensku sú takíto ľudia?
Odpoveď nie je ľahká a riešenie je komplikované a náročné .
Tu viac jako inde platí staré slovenské porekadlo : ,,Najprv si zameť smeti pred vlastným prahom a až potom pred cudzím .”
Vyvyšovanie svojej osoby , národa alebo rasy nad ostatnými, bez historického ,
reálneho a kritického pohľadu na svoju osobu ,národ a rasu neprinesie poriadok , pokoj a mier vo svete a ani na Slovensku.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk