referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vojtech
Utorok, 23. apríla 2024
Atletika
Dátum pridania: 25.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: skvasik
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 935
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.4
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 5m 40s
Pomalé čítanie: 8m 30s
 
A. Charakteristika disciplíny
Hod loptičkou patrí medzi jednoduché atletické disciplíny. Vychádza s prirodzeného švihu rukou bez nárokov na vedenie náčinia pri vypustení. Od pretekárov vyžaduje predovšetkým rýchlosť a švih. Pri hode loptičkou dĺžka hodu závisí len od začiatočnej rýchlosti a od uhla odhodu. Jednoduchosť hodu vyplýva aj z možnosti dobrého držania a z váhy náčinia. Loptička váži len 150 g. Aj v tejto disciplíne sa môžu dobre výkony dosahovať len po systematickej príprave. Časté hádzanie kameňmi, prirodzený pohyb v rôznych hrách a určitá telesná práca sú dobrými predpokladmi na rýchlejšie dosiahnutie výkonu .
B. Prípravná etapa
Vzbudiť záujem o túto disciplínu nie je ťažké a nie sú ťažkosti ani s náčiním. Vo voľnej prírode je dosť kameňov, šišiek alebo iných predmetov, ktorými môžeme hádzať do cieľa i na vzdialenosť, prehadzovať potoky i vysoké stromy. Do prípravy zaradíme aj športové a pohybové hry s prvkami hádzania lôpt alebo ľahších predmetov. C. Postup v začiatočnom výcviku
1. Držanie loptičky, chôdza a beh s loptičkou. Loptičku držíme v košíčku, ktorý tvoria prsty a palec hádžúcej ruky asi vo výške hlavy. Ak má byť hod loptičkou prípravou pre hod oštepom, tak všetky nasledujúce pohyby sa majú pohybom pri hode loptičkou približovať. Pohyb ruky s loptičkou je zladený rytmicky s pohybom nôh ako pri normálnom behu. Odstraňujeme najmä nedbalé nesenie loptičky v spustenej ruke.
2. Hod loptičkou z miesta. Hádzanie loptičkou z miesta si rozdeľujeme na dve časti. Najprv hádžeme na cieľ a až potom na vzdialenosť. Váha tela je na pravej nohe, ľavá je vykročená v pred Ruka s loptičkou je vzpažená. Pred hodom cvičenec urobí záklon, postupne začína prácou svalstva pravej nohy vytláčať vpred panvu a prenášať váhu tela na ľavú nohu. Na to plynule nadväzuje práca trupu až nakoniec švihá ruka s loptičkou. Druhá ruka je voľne ohnutá pred telom a ide len do pripaženia skrčmo. Jednotlivé pohybové prvky musia na seba nadväzovať plynule, aby celý pohyb nebol trhane delený na niekoľko častí. Ak vypustenie pod správnym uhlom robí ťažkosti, zaradíme do hádzania z miesta hod na zvislý cieľ. Všetky hody vykonávame vystretou rukou.
3. Hod loptičkou z troch krokov. Priebeh pohybu z troch krokov, ich rytmus najprv nacvičujeme bez náčinia. Východiskovým postavením pre hod z troch krokov je čelné postavenie do smeru hodu, váha tela je na pravej nohe, ľavá noha sa opiera špicou chodidla o zem. Ruka s loptičkou je vo vzpažení.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Atletika SOŠ 2.9594 1850 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.