referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oskar
Pondelok, 8. augusta 2022
Agrotechnika zemiakov
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: music
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 688
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Príprava pôdy a hnojenie: na jeseň je potrebné vykonať orbu so zapracovaním hnoja alebo kompostu / 50 až 70 kg na 10 m2/ a umelé hnojivá superfosfát/0,5 kg/ a draselnú soľ /0,25kg na 10m2/. Na jar pred výsadbou dáme liadok amónny /0,25kg/. Ak sme na jeseň neurobili toto hnojenie, použitie nevyzretého hnoja a zmienených hnojív na jar sa neodporúča. Náhradné riešenie je ešte pred sadení použiť NPK /0.0 kg na 10m2/. Vápnenie - na ľahkých pôdach použiť mletý vápenec, na ťažkých a kyslých vápno. Samotné vápnenie bez hnojenia nezlepší kyslosť pôdy, neodporúča sa pred sadením zemiakov. Vápniť radšej na jeseň. V našej lokalite sa často opakuje viacročné sadenie zemiakov na tú istú parcelu vrátene použitia tzv. vlastnej sadby z minuloročnej úrody. Ani sebalepšia príprava pôdy , množstvo hnojív, postrekov proti škodcom a zakúpená sebalepšia odroda nenapravia tieto základná chyby pestovateľa. Dusíkaté hnojivá – používať len na jar ,len do kvitnutia zemiakov. Jeho nedostatok znižuje úrodu. Pozor na prebytok, ktorý spôsobuje nadmerný rast vňate / možnosť skorého povalenia/ ,citlivosť na sucho a chlad a zlú kvalitu hľuz /hniloba /.
Fosfrorečné hnojivá – je lepšie ich pridávať v jeseň. Nedostatok znižuje odolnosť a intenzitu rastu, výšku úrody /počet hľúz pod koreňom/ , odolnosť proti mechanickému poškodeniu pri zbere a skladovaní.
Draselné hnojivá – na jeseň pridávať ako draselnú soľ, na jar len ako síran. Draslík síce nie je prítomný v hľuze, ale je dôležitý pri celkovom vzraste rastliny. Podporuje lepšie využitie vlahy, ovplyvňuje veľkosť hľúz pod koreňom, obmedzuje ich tmavnutie po uvarení, znižuje rozvariteľnosť. - Príprava sadiva pred sadením: kvalitná príprava sadiva rozhoduje o úrode hlavne u veľmi skorých odrôd, ktorých
obľúbenosť u záhradkárov každoročne vzrastá / krátke vegetačné obdobie umožňuje konzumáciu už koncom júna/. Obvykle zasadené zemiaky vzídu za 4 až 6 týždňov , napučením túto dobu skrátime o 8 až 10 dní, predklíčením až o 2 – 3 týždne. Predklíčovanie robíme obvykle u veľmi skorých zemiakov a to 6 týždňov pre sadbou. Zemiaky uložíme do bedničky tak aby vrcholová časť hľuzy smerovala nahor v 2 alebo 3 vrstvách. V tme počas 10 dní pri teplote 8-12 C hľuzy narašia. Počas 20 až 25 dní ich 12 hodín osvetľujeme. Cieľom je dosiahnúť 15 až 25 m dlhé zelené až červenofialové klíky. Výsledok môžeme zlepšiť tým, že hľuzy v bedničke jemne zasypeme zemou, v dôsledku čoho sa vytvoria aj korienky.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.