referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eugénia
Sobota, 18. septembra 2021
Expresné zásielky
Dátum pridania: 28.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jojobubica
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 782
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.1
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 5m 10s
Pomalé čítanie: 7m 45s
 
LISTOVÉ ZÁSIELKY

Listovými zásielkami sú v tuzemskom aj v medzinárodnom styku listy 1. a 2. triedy, vrecia M a slepecké zásielky, len v tuzemskom styku reklamné adresované zásielky.

Obyčajné listové zásielky
Obyčajnými listovými zásielkami sú listové zásielky, ktoré nie sú podané doporučene alebo s udanou cenou. Štandardné listové zásielky
Sú listové zásielky podané doručene, balíky, poistené listy, zásielky EMS, EMS – obchodný balík, poštový kuriér, poštové peňažné poukazy , zásielky a poštové poukážky…


EXPRESNÉ ZÁSIELKY

Zásielky EMS
Osobitný druh zásielok je expresné zasielanie dokumentov, predmetov tovarov a vecí s maximálnou hmotnosťou do 30 kg. V tuzemskom styku sú dodané najneskôr do 12,00 hod nasledujúceho dňa alebo už deň podania. Doba dopravy zásielok EMS adresovaných do cudziny je zabezpečovaná podľa prepravných limitov. K zásielkam EMS tuzemského styku je možné využiť doplnkovú službu Udaná cena.

Prioritné zásielky (PRIME)
Prijímané len do vybraných krajín sveta. Doba dopravy týchto zásielok je zabezpečená podľa prepravných limitov v medzinárodnom styku. Maximálna hmotnosť je 2 kg. Zákazník má možnosť sledovať dopravu zásielky na internete.

Poštový kuriér
Zásielky vo vybraných mestách v rámci SR. V rámci mesta je garantované ich dodanie do 90 minút od vyzdvihnutia zásielky kuriérom. Maximálna hmotnosť je 30 kg. Prevzatie zásielky je realizované priamo u zákazníka. Poistenie do výšky 5000 Sk je zahrnuté v základnej cene služby, pričom maximálna výška poistenia je 500 000 Sk. Príjem zásielok nie je realizovaný na pošte. K zásielkam Slovenská pošta poskytuje službu doručenia do vlastných rúk a informáciu o dodaní zásielky. EMS – obchodný balík
Určené na prepravu predmetov najmä pre podnikateľské subjekty. Doručenie zásielok adresátovi je v nasl. deň. Hmotnosť do 30 kg po dohode do 45 kg. Zásielky je možné zaťažiť dobierkou. K zásielkam EMS je možné využiť i ďalšie doplnkové služby: Informácia o dodaní, Opakované doručenie na žiadosť adresáta, Do vlastných rúk.

Zásielky 1. Triedy

Listy 1. triedy
Možno ich zasielať bez obalu alebo s obalom., musia byť označené poznámkou „1. trieda“ v ľavej adresnej strany zásielky, pod adresou odosielateľa. maximálna hmotnosť je 2 kg. V medzinárodných styku bývalé Prioritné zásielky. K listom 1. triedy je možné doplniť o Doručenie, Doručenka, Do vlastných rúk, Dobierka.

Balíky 1. triedy
Na zasielanie predmetov, tovarov a vecí s dobou dopravy na D+2.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: internet, zákon o pošt. službách
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.