referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Urban
Sobota, 25. mája 2024
Taekwon-do
Dátum pridania: 09.01.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Sirius
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 748
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 10.1
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 16m 50s
Pomalé čítanie: 25m 15s
 
Definícia Taekwon-Do

Taekwon-Do je moderné kórejské bojové umenie zamerané predovšetkým na obranu a skladá sa z 3200 popísaných pohybov, kopov, pádov, úchopov, úderov, blokov, sekov a úhybov.


Slovo Taekwon-Do v sebe skrýva tento význam:


Tae - noha, kop, práca s nohamiKwon - päsť, ruka, úder päsťou


Do - cesta, umenie nájsť správnu cestu
životomAko vyplýva zo samotného názvu, v Taekwon-Do rozlišujeme dve podstaty: fyzickú a psychickú. Fyzická podstata je založená na princípe modernej vedy, predovšetkým newtonovskej fyziky, ktorá nás učí, ako správne koncentrovať do krátkeho okamžiku maximálnu silu. Duchovné princípy vychádzajú z tradičných etických a morálnych zásad Ďalekého východu. Taekwon-Do nie je len umením rozvíjajúcim iba fyzické schopnosti, ale je to tie. cesta k zdokonaleniu myslenia, sebaovládania, naplňuje sebauspokojením a zdravým sebavedomím, vedie k nenútenej prirodzenosti.


História Taekwon-Do

Napriek tomu, že pôvod bojových umení je zahalený tajomstvom, faktom je, že už od dávnych čias existovala fyzická činnosť, zahrňujúca použitie rúk a nôh na sebaobranu. Prvé historické záznamy o bojových umeniach, pri ktorých sa nepoužívali zbrane, pochádzajú zo starého Egypta a predstavujú primitívny typ chrámového boxu. Je tie. pravdepodobné, že v juhovýchodnej Ázii existovalo mnoho organizovaných domorodých systémov už takmer od úsvitu civilizácie. Z týchto systémov sa postupne začínali vyvíjať rôzne bojové štýly, ktoré sa dedili z generácie na generáciu, z učiteľa na žiaka. Vzniklo mnoho bojových umení: v Číne Kung-fu, v Japonsku Karate, Aikido, Džiu-džicu, v Thajsku Taj-box a iné. Taekwon-Do je najmladším bojovým umením, vzniklo v roku 1955 v Kórei, hoci jeho korene siahajú do obdobia pred 2000 rokmi. Jeho autorom je generál Choi Hong Hi, ktorý na základe skúsenosti dôkladne vypracoval techniku neozbrojeného boja a vniesol do tohto bojového umenia vznešenú filozofiu. Choi Hong Hi sa narodil 9. novembra 1918 v drsnej, nevľúdnej krajine Hwa Dae v Myong Chun v severnej Kórei. V mladosti bol slabý, zdrojom starostí pre svojich rodičov. Vo veku 12 rokov bol vylúčený zo školy, pretože agitoval proti japonským úradom, ktoré v tej dobe ovládali Kóreu. Po vylúčení otec poslal mladého Choi-a študovať kaligrafiu k Han Il Dong-ovi, ktorý bol nielen slávnym učiteľom kaligrafie, ale bol tiež majstrom Tae- Kyon - starého kórejského bojového štýlu.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Gen. Choi Hong Hi: Encyclopedia of Taekwon-Do, I. T. F., Ontario, Canada, 1983, Belháč, A., Belháčová, J., Salá.ková, J., Macek, F.: Výukový manuál, škola Taekwon-Do So-San Znojmo, 1999, Machota, V.: Encyklopédia Taekwon-Do I.T.F., Kovářik, S., Bohuminský, D.: Taekwon-Do, Naše vojsko, Praha, 1992, Pak Chol Min: Plány pre tréningy a skúšky 10.Kup - II.Dan. Slovenská Taekwon-Do Tréningový manuál, Vydala Slovenská Taekwon-Do Asociácia, 2002, Federácia I.T.F., 2000, Šebej, F.: Karate, šport, Bratislava, 1983, Lewis, P.: Bojové umenia, Cesty, Praha, 1996, http://www.taekwondo.cz, http://www.itf-taekwondo.com, http://www.itf-generalchoi.com, http://www.itfeurope.org, http://ryanshroyer.tripod.com
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.