referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Piatok, 1. decembra 2023
Breznianske ochotnícke divadlo
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tomas
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 325
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Breznianske divadelníctvo existuje podľa záznamov od 17. storočia až po súčastnosť.V 16. storočí prichádza na naše územie reformácia a s ňou aj nemecká protestanská kultúra.Na protestanských školách sa začali pestovať tzv.školské hry.Zaoberali sa biblickou tematikou,ktorú traktovali výchovne.Podľa mienky viacerých bádateľov zohralo Brezno v tomto procese závažnú úlohu.Nielenže sa tu školské hry hrávali ,ale pôsobili tu aj vtedajší autori,podnecovatelia divadelníctva Izák Caban,Ján Simonides a Matrtin Dubovský.Protestanské škólstvo sa datuje od 2. polovice 16. storočia,avšak priame dôkazy máme až zo 17. storočia.Nachádzajú sa v mestských účtoch,kde sú zavesené položky na vedecké dišputy,divadelné predstavenia,akty,komédie.Divadelné predstavenia pokračovali i v časoch protireformácie,keď spravovali školupiaristi.Hralo sa napríklad 3.januára a 19.apríla 1677, 26. februára 1691 a 21. mája 1693.Divadelné hry sa predvádzali v jazyku latinskom,ale poľa Karola Rapoša si školská mládež považovala za povinnosť hrať ročne aspoň jednu hru v národnom jazyku/narodným jazykom sa myslí biblická čeština/Divadlo sa hrávalo i v časoch porevolučných.Odohrali s a od septembra 1851 do 4.januára 1852 hry Štekavec ,Kocúrkovo a aktovky Piaty akt a Peter Čapek.4. januára 1852 uviedli breznianski divadelníci voľne spracovanú frašku od Kotzebuea,,Svevolník“ v prospech pražského Národného divadla
Divadlom sa zaoberala aj evanjelická a katolická mládež,Živena,Jednota roľníckeho dorastu,Živnostenský spolok,požiarníci a podobne.Divadelný súbor pri Miestnom odbore MS,založený už na začiatku 20.rokov a dodnes existujúci ako Divadelný súbor Jána Chalupku sa stal špičkovým divadelným telesom Brezna.V roku 1935 sa usporiadali okresné divadelné preteky ,na ktorých získal súbor MOMS prvú cenu hrou Bieženka.
Od roku 1953 sa dva roky divadlo v Brazne nehralo.V roku 1955 ochotnícke divadlo v meste ožíva a tak sa začína posledné desaťročie jeho vývinu.Môžeme ho nazvať krízovým,o čom svedčia hlavne tieto skutočnosti:
1. Nedá sa vystopovať dramatická línia.
2. V porovnaní s minulosťou je menej premier./1-3 za rok)
3. Chýba režisérska osobnosť.
I napriek všetkému dosiahol brezniansky súbor aj v poslednom období mnohé úspechy
V roku 1961 udelil Ústredný dom ľudovej tvorivosti najvyššie ochotnícke vyznamenanie-Zlatý TYLOV odznak-Antonovi Daxnerovi. .
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.