referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viliam
Utorok, 28. mája 2024
Športovci USA za rok 2002
Dátum pridania: 09.02.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: majo Ty
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 448
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Spojené štáty americké sú v mnohých športoch dominantné, ale sú aj také druhy športov, v ktorých sa ešte stále majú čo učiť. Asi najpopulárnejším športom v Amerike je americký futbal – rugby. Športovci USA ešte v žiadnom oficiálnom zápase amerického futbalu neprehrali! Tak isto sú na tom borci ako Steve Mcnara či Kenny Roberts junior, ktorí zastupujú baseball. Do roku 2002 si toto „vyznamenanie“ držali aj americkí basketbalisti. Tí však vo finále majstrovstiev sveta podľahli výberu Juhoslávie. Môže za to absencia mnohých hráčov. Spomeniem aspoň legendárneho Michaela Jordana alebo Shakila O´neila, ktorí momentálne hrajú za Washington Blizzards a L.A. Lakers v najlepšej basketbalovej lige na svete - NBA. Ďalšia najkvalitnejšia súťaž v Spojených štátoch je kanadsko-americká národná hokejová liga - NHL, v ktorej sa hokejisti 30-tich tímov bijú o legendárny Stenleyho pohár. Americký hokejoví reprezentanti ako Mike Richter, Brett Hull alebo Mike Modano, žnú úspechy nielen v NHL ale aj na majstrovstvách sveta, či na olympijských hrách, kde už niekoľko krát triumfovali. Naposledy na OH v Salt Lake City sa po prehre s Kanadou umiestnili na druhom mieste. Takisto tenisti sa nemajú za čo hanbiť. Vo svete sa často omieľa meno druhého najlepšieho tenistu na svete André Aggasiho a jeho súperov i kamarátov Peata Samprasa, Jamesa Blakea a Andyho Roddicka. Avšak úplné ovládnutie ženského tenisu sa podarilo sestrám Serene a Venus Williamsovým. Obvyklé finále turnaja WTA tour je v poslednej dobe vždy v ich réžii. Liga vo futbale sa nazýva MLS a je zatienená úspechmi vyššie menovaných športov. Do popredia ho však pomaly dostávajú stále lepšie a lepšie výsledky reprezentácie na rôznych turnajoch, naposledy štvrťfinálová účasť na MS v Japonsku a Kórei. Medzi najvýraznejšie osobnosti reprezentačného mužstva patrí kapitán týmu Claudio Reyna, hráč anglického Sunderlandu a Donovan Landon hrajúci v MLS.

Už niekoľko rokov je hráčom číslo jedna v golfe a tým aj v PGA tour američan Tiger Woods. Je to prvý američan čiernej pleti, ktorý zasadol na trón najlepšieho golfistu na svete.

Vo svetovom boxe nič nového. Nadvláda amerických boxerov nad ostatným svetom je zrejmá. Titul svetového šampióna bez rozdielu váhovej kategórie si vymieňajú po vzájomných súbojoch Mike Tyson a Lenox Luis. Len občas je vyzývateľom majstra sveta niekto iný ako boxer so Spojených štátov.

Cyklistickému pelotónu v súčasnej dobe kraľuje američan Armstrong, ktorý niekoľko krát vyhral najprestížnejšie cestné cyklistické preteky na svete Tour de France. Tento cyklista vyhráva vďaka svojej všestrannosti, ktorá sa prejavuje tak pri horských etapách, ako aj časovkách.

Kráľovná športu - atletika vychovala v Spojených štátoch mnoho svetových a olympijských víťazov. Spomedzi veľkého množstva atletických velikánov spomeniem len legendu v skoku do diaľky, behu na 100 a 200 m, viacnásobného olympijského víťaza Carla Lewisa a fenoménov v najkratšom šprinte Marion Jonesovú a Morisa Greena, ktorí sú aj svetovými rekordérmi.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.