referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alexander
Utorok, 27. februára 2024
Drahokamy a klenoty
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Interista
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 307
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Drahokamy, napríklad diamanty, sú vzácne minerály, ktoré sa nachádzajú v horninách. Prímesi rôznych kovov a iných látok im dodávajú charakteristické sfar-benie. Chróm mení bezfarebný nerast beryl na zelený smaragd, jeden z najvzácnejších drahokamov. Drahé kamene sa často vyskytujú v korytách riek. Sú totiž trvanlivé, tak-že zostávajú v riečiskách i po tom, čo tečúca voda odplavila okolitú horninu.
Ženy, ale i muži sa zdobia prsteňmi, brošňami, náramkami, náušnicami, náhrdel-níkmi. Nádherné šperky sa zhotovujú zo zlata, diamantov a iných vzácnych materiá-lov, no i z polodrahokamov a organických látok, akými sú perly alebo jantár. Na bižu-tériu sa hodia aj lacnejšie materiály – mušle, koraly, drevo i plasty. V niektorých kle-notníckych výrobkoch sa drahokamy nahrádzajú nepravými kameňmi, napríklad zo skla.
Prsteň, do ktorého sú vsadené nádherné drahokamy, povedzme diamanty, sa v dopadajúcom svetle prenikavo trblieta. Drahokamy sú však najskôr nevýrazné ka-mene ukryté v horninách. Za svoju krásu vďačia šikovnosti brusičov, ktorí im dávajú konečný tvar, a klenotníkom, ktorí ich vsádzajú do zlata, striebra či iných vzácnych kovov. Drahé kamene, ktoré zdobia klenoty, sa delia na drahokamy (zafír, smaragd) a polodrahokamy (opál, jadeit). Drahé kamene sa uplatňujú aj v priemysle. Rubíny sa využívajú v laseroch a z diamantov sa robia napríklad hroty do vrtákov, ktorými sa vŕtajú horniny pri hľadaní ropy. Väčšina drahých kameňov je veľmi tvrdá, diamant je najtvrdší nerast na Zemi.
Vysokocenenými drahokamami sú kryštály farebných minerálov. Zafíry a rubíny sú odrody nerastu korundu. Železo a titán menia korund na modrý zafír, chróm vytvára červený rubín.
Vnútri opálov prekrásne prebleskujú dúhové farby. Tieto polodrahokamy obsahu-jú najmä kremeň, nerast, ktorý sa nachádza v piesku. Opály netreba fazetovať; namies-to faziet odrážajú a rozptyľujú svetlo vnútri opálu drobné guľôčky kremeňa, ktoré mu dodávajú sfarbenie od mliečnobieleho po čierne. Medzi najcennejšie patria čierne opá-ly.
Nesmierne cenné drahokamy sú v britských korunovačných klenotoch. Kráľov-ské žezlo zdobí najväčší rezaný diamant na svete, Hviezda Afriky, ktorý váži 106 g.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.