referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Jela
Piatok, 19. apríla 2024
Navrhnite technológiu valcovania pásu za studena
Dátum pridania: 07.03.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: brontosaurXY
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 911
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 11.3
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 18m 50s
Pomalé čítanie: 28m 15s
 
Navrhnite technológiu valcovania pásu za studena
Navrhnite technológiu valcovania pásu za studena na 4 ST pre oceľ STN 11 321 na konečnú hrúbku hn = 0,5 mm z teplého pásu h0 = 2,2 mm, b0 = 1300 mm. Vypočítajte jednotlivé stupne deformácie s ohľadom na spevňovanie materiálu a na priehyb a sploštenie valcov. Určite valcovacie sily a veľkosť ťahu v páse, aby priehyb valcov bol minimálny.
Priemery valcov: ( PV 500 mm, ( OV 1300 mm, L 1700mm.
Okrem doporučenej literatúry použite ďalšie 4 pramene (knižné aj časopisecké). Doporučená literatúra:
Kollerová M. a kol. : Valcovanie, ALFA, Bratislava, 1991.
Machek V.: Tenké ocelové pásy a plechy valcované za studena, SNTL, Praha, 1987.
Weisner F.: Valcovaní ocelových pasú za studena.1 Úvod

Valcovanie oceľových pásov za studena na 4ST má výrazné postavenie z hľadiska smerovania výroby a spracovania ocelí na priame odlievanie tenkých pásov, čím sa hlavná časť deformačných dejov prenáša na proces valcovania za studena [1]. Valcovanie oceľových pásov patrí k finálnym hutníckym produktom s najvyššou mierou uplatniteľnosti na svetovom trhu. Svedčí o tom okrem výhodných cenových hodnotení, aj ich podiel v sortimente vývalkov, ktorý vo vyspelých priemyselných krajinách dosahuje až 60 % [2]. Viac než 60 % z celkového množstva pásov valcovaných za tepla, a ak sa neuvažujú hrubé plechy, tak viac než 75 % prichádza do valcovní za studena kvôli ďalšej redukcii hrúbky, úprave povrchu a úprave mechanických i fyzikálnych vlastností [3].
Zvládnutie technológie si vyžaduje analýzu podmienok valcovania, t.j. [1] chemického zloženia, histórie spracovania materiálu, mechanizmu spevňovania, miery tvárniteľnosti a jej zmeny v priebehu deformácie a to všetko s ohľadom na technické možnosti valcovacích stolíc. 2 Použitý materiál

STN 41 1321 patrí medzi hlbokoťažné ocele. Chemické zloženie je uvedené v tab. 1. Jej použitie je najmä pre výrobu karosérií, ale aj pre výrobu nábojníc, krabíc, konzerv, nádob atď. Na akosť materiálu sa kladú náročné požiadavky [4]. Vyžaduje sa veľmi dobrá tvárnosť za studena, t.j. schopnosť nadobúdať zložitých tvarov bez porušenia a bez vzniku povrchových vád tvárnením za studena [5], mimoriadna akosť povrchu plechu, presné rozmerové tolerancie, minimálny sklon ocele k stárnutiu, rovnorodosť mechanických vlastností vo všetkých smeroch, optimálny charakter mikroštruktúry, rovinnosť plechu.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.