referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Slavomír
Pondelok, 22. apríla 2024
Profesionalita sociálneho pracovníka
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: music
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 410
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 8m 50s
Pomalé čítanie: 13m 15s
 
Svoju prácu začínam akousi exkurziou cez všeobecné východiská zmyslu práce sociálneho pracovníka. Povolanie sociálneho pracovníka možno celkom oprávnene nazvať poslaním. Vyplýva to zo samotnej zameranosti sociálnej práce na hodnotu života a umenie žiť, na starostlivosť a pomoc aj tým ktorým sa nedarí, uplatňujúc cit spolupatričnosti. Pritom nemožno nevidieť v človeku, ktorému sa snažím pomôcť, individualitu, jedinečnosť, jeho túžbu po sebarealizácii. A tak sociálnu prácu, pri zachovaní spomenutých podmienok, možno vyjadriť tézou: POMÔŽEM TI, ABY SI SI VEDEL POMÔCŤ. Spočíva v poskytovaní pomoci tam, kde pod vplyvom rôznych okolností čosi zlyhalo, kde človek už nedokáže sám realizovať svoje ciele a úlohy. Potreba takejto pomoci vzniká pri narušení kvality života jednotlivca či skupiny a narastá priamo úmerne so znižovaním tejto kvality. Sociálny pracovník na to, aby adekvátne plnil svoje poslanie, musí nevhnutne poznať potreby a problémy existencie človeka musí mať na zreteli spoločné dobro, ktoré podľa mňa nespočíva v tom, že len dokonalí a neomylní môžu vytvárať určité hodnoty a oni sami sú hodnotení ale spočíva práve v uplatňovaní spolupatričnosti - v rešpektovaní toho, kto sa pošmykol, potkol, s cieľom pomôcť mu, podať mu pomocnú ruku, aby sa mohol zdvihnúť a kráčať ďalej, byť hodnotným pre iných, pre spoločnosť a spolupodieľať sa na jej budovaní.

Každý z nás má totiž svoje radosti i starosti, striedanie úspechov a neúspechov. Jedno i druhé potrebujeme s niekým prežívať. Každé jedno JA potrebuje svoje TY a v konečnom dôsledku všetci potrebujeme naše MY, samozrejme pri vzájomnom rešpektovaní jedinečnosti každého z nás a tiež pri používaní určitých kompromisov, dohôd, ktorými predchádzame možným konfliktom, kolíziám.

Dôkazom toho, že spomenuté skutočnosti majú svoje pevné miesto v práci sociálneho pracovníka, je fakt, že korene sociálnej práce sa nachádzajú v rôznych charitatívnych dobrovoľných organizáciách, ktorých činnosť bola zameraná na dobročinnosť, súdržnosť ľudského rodu, vytváranie ľudského vzťahu človeka ku človeku, spolupatričnosť, spoluzodpovednosť za iných, spravodlivosť a pochopenie.

Posutpne sa sociálna práca vyformovala do dnešnej podoby - ako špecifická profesia s vlastnou teóriou a metodikou, s rôznymi školami a prístupmi.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.