Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Rajo

RAJO
Existencia spoločnosti RAJO a.s. bola vybudovaná na bohatej tradícii poľnohospodárstva a mliekarenstva na západnom Slovensku.

1992 - z bývalého štátneho podniku MILEX vznikla akciová spoločnosť MILEX Slovakia.

1993 - časť kapitálového objemu kúpila rakúska firma Schärdinger Milch AG a firma sa premenovala na MILEX Schärdinger Slovakia, a.s.

1996 - v súvislosti so zmenou hlavného akcionára Schärdinger Milch AG na NÖM AG v polovici roku 1996, bolo potrebné zmeniť názov akciovej spoločnosti MILEX Schärdinger Slovakia. Názov RAJO sa prvýkrát objavil na nízkotučnom jogurte ako skratka pre racionálny jogurt, ešte na prelome rokov 1990 a 1991. Na základe všeobecného poznania značky RAJO na Slovensku, bol v máji 1996 na valnom zhromaždení jednoznačne odsúhlasený názov podniku - RAJO a.s.
Mlieko a jeho význam
Pestrá strava, obsahujúca všetky biologicky významné látky, je základom výkonnosti a zdravia ľudí. Čím je človek mladší, tým je na optimálne zloženie výživy citlivejší. Mimoriadne postavenie v tejto oblasti má u dojčených detí materské mlieko a u detí a dospelých kravské mlieko. Mlieko a mliečne výrobky predstavujú jednu z najdôležitejších a nenahraditeľných zložiek ľudskej výživy. Medzi odborníkmi vo všeobecnosti panuje názor, že mlieko je takmer dokonalou potravinou. Obsahuje v dostatočnom a primeranom množstve a optimálnom pomere mnohé biologicky významné látky dôležité pre plnohodnotnú výživu. Sú to hlavne bielkoviny, tuky, cukry, vitamíny, minerálne látky a stopové prvky. V prospech mlieka svedčí aj fakt, že využiteľnosť živín obsiahnutých v mlieku je veľmi vysoká. Mlieko obsahuje 3 - 5 % tuku, ktorý je zložený z približne 140 rozličných mastných kyselín. Mnohé z nich sú esenciálneho charakteru, to znamená, že si ich ľudský organizmus nedokáže syntetizovať. Preto je nevyhnutné prijímať tieto kyseliny z potravín. Mlieko je aj zdrojom bielkovín, vitamínov a minerálnych látok. Napríklad v litri mlieka sa nachádza polovičná odporúčaná denná dávka bielkovín pre dospelého človeka. Obsahuje aj všetky vitamíny potrebné pre človeka. Sú to hlavne vitamíny z radu B - B1, B2 (riboflavín), B6, B12, ďalej vitamíny A, D, E a PP. Z minerálnych látok obsiahnutých v mlieku sú najdôležitejšie vápnik (1 100 - 1 200 mg/l) a fosfor. Ich vzájomná väzba v mlieku sa považuje za nevyhnutnú pri stavbe kostí a zubov.

Nedostatočný prísun vápnika, ktorý je obsiahnutý najmä v mlieku a mliečnych výrobkoch, môže u človeka v pokročilejšom veku zapríčiniť vznik ochorenia osteoporózy (rednutie kostí). Okrem vápnika a fosforu obsahuje mlieko aj horčík, zinok a draslík. Vďaka svojmu zloženiu sa mlieko právom označuje za ochrancu rovnováhy minerálov v ľudskom tele.
Kravské mlieko
Mlieko je zdrojom energie vo forme tukov a cukrov. Mlieko zároveň obsahuje mimoriadne kvalitné bielkoviny s vysokým podielom tzv. nenahraditeľných aminokyselín. Takisto sa v ňom nachádza všetkých sedem základných minerálnych prvkov - vápnik, fosfor, horčík, sodík, draslík, síra a chlór. Jeden liter mlieka obsahuje až 1 200 mg vápnika, čo bohato pokrýva celodennú potrebu tejto minerálnej látky v ľudskom organizme. V mlieku sa vyskytuje aj množstvo mikroelementov, ktoré ľudský organizmus potrebuje v stopových množstvách, napr. meď, fluór, jód, mangán, zinok, molybdén a selén. Taktiež obsahuje všetkých 13 vitamínov, ktoré sú nevyhnutne potrebné pre ľudský organizmus. Je zdrojom karotenoidov (z ktorých vzniká vitamín A) a vitamínu E. Neodmysliteľná je aj prítomnosť vitamínov B-komplexu v mlieku. Mlieko vyniká tiež ako veľmi bohatý zdroj riboflavínu - vitamínu B2, ktorý je dôležitý na udržanie správnej činnosti mnohých tkanív, napríklad tkanív tvoriacich protilátky a červené krvinky. Ďalej je potrebný pre metabolizmus sacharidov, tukov a proteínov; zachovanie dobrého zraku, kože, nechtov a vlasov; zmierňuje únavu pri namáhaní očí; priaznivo ovplyvňuje celkový zdravotný stav.ň
Pasterizácia
Pasterizácia je spôsob tepelnej úpravy nazvanej podľa francúzskeho chemika a bakteriológa L. Pasteura, ktorý sa zaoberal účinkami tepla pri ničení choroboplodných zárodkov. V súčasnej dobe využívajú mliekarne krátkodobú úpravu pri vyššej teplote (15 sekúnd pri teplote neprevyšujúcej 75 stupňov Celzia) alebo dlhodobú úpravu pri pomerne nízkej teplote (približne polhodina pri teplote 62 - 65 stupňov Celzia). Účinnosť ničenia baktérií je 99,5 %, takže takéto mlieko v neporušenom obale možno skladovať niekoľko dní. Pri pasterizácii nie sú poškodené ani zničené zložky a vlastnosti mlieka významné z hľadiska výživy človeka.
Trvanlivé mlieko
Trvanlivé mlieko sa vyrába z čerstvého kravského mlieka iba pôsobením tepla. Metóda výroby trvanlivého mlieka sa volá UHT (Ultra Heat Treatment), čiže vysokotepelné ošetrenie. Taktiež býva táto metóda označovaná ako ultrapasterizácia. Mlieko sa zohrieva na teplotu 135 °C veľmi krátku dobu (1-2 sekundy). Potom sa mlieko rýchlo schladí a plní v aseptickom prostredí do aseptických obalov.

Tým sa eliminujú prakticky všetky prítomné mikroorganizmy a mlieko získava 3-mesačnú trvanlivosť aj pri izbovej teplote. Niektorí ľudia sa domnievajú, že trvanlivosť sa dosahuje pridaním konzervačných látok. Tento názor nie je pravdivý a pri UHT technológii, ktorá je vlastne pasterizáciou pri vyššej teplote, sa zabezpečí jeho trvanlivosť. Dlhodobú trvanlivosť možno dosiahnuť skutočne iba zohriatím mlieka na vysokú teplotu a následne jeho okamžitým schladením.
Ochutené mlieka
Aj na slovenskom trhu sa začali v posledných rokoch objavovať ochutené mlieka, ktoré si získali u slovenského spotrebiteľa veľkú priazeň. Vyrábajú sa z trvanlivého mlieka pridaním rôznych príchutí. Ochutené mlieko má všetky výhody trvanlivého mlieka. Môže sa skladovať pri izbovej teplote po celú dobu trvanlivosti, t.j. celé tri mesiace, jeho kartónové balenie je veľmi praktické, ľahké a dostatočne pevné a šetrí čas na domácu prípravu ochuteného mlieka. Tým, že sa predáva nielen v litrovom, ale aj v malom 250 ml balení, je vhodné ako desiata pre deti do školy alebo osviežujúci a zdravý nápoj na cesty. Na našom trhu sú ochutené mlieka dostupné v týchto príchutiach: klasické kakao, vanilkové a jahodové mlieko.

Zdroje:
Rajo -

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk