referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Justína
Nedeľa, 14. apríla 2024
Rajo
Dátum pridania: 10.04.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: majko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 863
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.4
Priemerná známka: 3.02 Rýchle čítanie: 5m 40s
Pomalé čítanie: 8m 30s
 
RAJO
Existencia spoločnosti RAJO a.s. bola vybudovaná na bohatej tradícii poľnohospodárstva a mliekarenstva na západnom Slovensku.

1992 - z bývalého štátneho podniku MILEX vznikla akciová spoločnosť MILEX Slovakia.

1993 - časť kapitálového objemu kúpila rakúska firma Schärdinger Milch AG a firma sa premenovala na MILEX Schärdinger Slovakia, a.s.

1996 - v súvislosti so zmenou hlavného akcionára Schärdinger Milch AG na NÖM AG v polovici roku 1996, bolo potrebné zmeniť názov akciovej spoločnosti MILEX Schärdinger Slovakia. Názov RAJO sa prvýkrát objavil na nízkotučnom jogurte ako skratka pre racionálny jogurt, ešte na prelome rokov 1990 a 1991. Na základe všeobecného poznania značky RAJO na Slovensku, bol v máji 1996 na valnom zhromaždení jednoznačne odsúhlasený názov podniku - RAJO a.s.
Mlieko a jeho význam
Pestrá strava, obsahujúca všetky biologicky významné látky, je základom výkonnosti a zdravia ľudí. Čím je človek mladší, tým je na optimálne zloženie výživy citlivejší. Mimoriadne postavenie v tejto oblasti má u dojčených detí materské mlieko a u detí a dospelých kravské mlieko. Mlieko a mliečne výrobky predstavujú jednu z najdôležitejších a nenahraditeľných zložiek ľudskej výživy. Medzi odborníkmi vo všeobecnosti panuje názor, že mlieko je takmer dokonalou potravinou. Obsahuje v dostatočnom a primeranom množstve a optimálnom pomere mnohé biologicky významné látky dôležité pre plnohodnotnú výživu. Sú to hlavne bielkoviny, tuky, cukry, vitamíny, minerálne látky a stopové prvky. V prospech mlieka svedčí aj fakt, že využiteľnosť živín obsiahnutých v mlieku je veľmi vysoká. Mlieko obsahuje 3 - 5 % tuku, ktorý je zložený z približne 140 rozličných mastných kyselín. Mnohé z nich sú esenciálneho charakteru, to znamená, že si ich ľudský organizmus nedokáže syntetizovať. Preto je nevyhnutné prijímať tieto kyseliny z potravín. Mlieko je aj zdrojom bielkovín, vitamínov a minerálnych látok. Napríklad v litri mlieka sa nachádza polovičná odporúčaná denná dávka bielkovín pre dospelého človeka. Obsahuje aj všetky vitamíny potrebné pre človeka. Sú to hlavne vitamíny z radu B - B1, B2 (riboflavín), B6, B12, ďalej vitamíny A, D, E a PP. Z minerálnych látok obsiahnutých v mlieku sú najdôležitejšie vápnik (1 100 - 1 200 mg/l) a fosfor. Ich vzájomná väzba v mlieku sa považuje za nevyhnutnú pri stavbe kostí a zubov.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Rajo
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.