referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Valér
Nedeľa, 18. apríla 2021
Rytiny v Nazce - Letisko ufónov?
Dátum pridania: 03.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: furby
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 677
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 
V odľahlej púštnej časti Peru ktosi v dávnej minulosti vytvoril najpodivuhodnejšiu galériu na svete. Obrovské kresby zvierat, rastlín, ľudí, geometrické útvary i kilometre dlhé čiary patria k najväčším záhadám v dejinách ľudstva. Kto, ako a prečo ich sem vyryl? Boli to mimozemšťania? Alebo pochádza vysvetlnie zo Zeme?
Prvýkrát sa o nich zmieňujú španielski kronikári v 16. storočí. Sudca Luis de Monzon vo svojich zápiskoch spomína stopy starodávnych ciest, ktoré nikam nevedú a v roku 1553 zaujali "znaky v púšti" aj kronikára Cieza de Leóna. Potom však resby upadli do zabudnutia, až kým ich v 20. rokoch 20. storočia naspozorovali prví piloti prelietavajúci Andy. Takmer tristo obrazcov obrovských rozmerov - čiary sú dlhé až deväť kilometrov - je totiž rozpoznateľných len z výšky.
S najväčšou prevdepodobnosťou ich vyryli príslušníci prastarej juhoamerickej civilizácie, kultúry Nazca, ktorá zažila najväčší rozkvet v rokoch 200 pred n. l. až 600 n. l. Keďže po sebe nezanechali písomné pamiatky, všetko, čo o nich vieme, dedukujeme len z archeologických nálezov. Stavali si jednoduché príbytky s kamennými základmi a stenami z konárov, no vybudovali aj známe sídlo Cahuachi s príbytkami na pyramidálnych základoch a múrmi z tehál zo sušeného blata. Mŕtvych pochovávali v embryonálnej polohe a obklopili ich množstvom šperkov a pestrofarebnou keramikou so vzormi podobnými obrazcom v púšti. Boli to zrejme roľníci obrávajúci planiny na pobreží Tichého oceánu a život v nehostinnej púšti ich donútil vybudovať dômyselný zavlažovací systém. Dôležitou súčasťou ich života bolo náboženstvo a rituály. Predpokladá sa, že každy rod mal vlastného boha v podobe zvieraťa, ktorý ho chránil.
Všetky rytiny vytvorili ich autori ručným zoškrabávaním vrchnej černkastej vrstvy piesku, kým nenarazili na žlté skalné podložie. Približne 500 rokov pred naším letopočntom vznikli špirálové obrazce a o niečo neskôr kresby zvierat - opice, kosatky, hada, lamy, jaštera, pavúka a vtákov. Podstatne väčšie geometrické útvary: priamky, trojuholníky a lichobežníky sa síce tiež pripisujú kultúre Nazca, mnohé sa však datujú až po roku 700. Ich línie sú také rovné, akoby ich narysovali pomocou pravítka. Nazcovia si zrejme pomáhali povrazmi a tyčami, no záhadou zostáva, ako mohli dosiahnuť takú zarážajúcu presnosť, keď kresby vidieť len z vtáčej perspektívy. Podľa jednej teórie uživali drogy, vďaka ktorým sa v halucinogénnych stavoch vznášali nad krajinou.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: tv komplet 17/03
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.