referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Bicykel
Dátum pridania: 05.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: platon1
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 168
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.8
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 13m 0s
Pomalé čítanie: 19m 30s
 
- dvojkolesové jednostopové vozidlo na nožný pohon; jednostopové dvojkolesové cestné vozidlo určené na prepravu osôb, ktorého zdrojom pohonnej energie je ľudská sila alebo samospád; uvádza sa do pohybu šliapaním na pedále. Okrem dvojkolesových bicyklov existujú aj trjkolesové bicykle. Bicykle bývajú prevažne jednomiestne, niekedy dvojmiestne (tandem), troj- (triplet) i štvormiestne (kvadruplet). Podľa účelu a konštrukcie sa rozlišujú bicykle cestovné, športové, pretekárske, skladacie, tandemové, horské .. ( L159;45 L163;134 L715;84). S čímkoľvek sa stretnem pri jazde na bicykli, svišťaním vzduchu v zátačkách, vetrom fúkajúcim do tváre a vlasov, vôňou trávy a sena, ranného pečiva a večernej rosy je doslova zmyslovo okúzľujúce. Všetky tieto vnemy patria iba mne. Stálym a pravidelným šliapaním tvorím a zažívam oboje: rytmus i tempo. Keď sa opriem do pedálov plnou silou, energia a rýchlosť, ktorú dosiahnem, je len v mojej moci. Pocítim báječný pocit, ktorý sa dostaví, keď rozum, telo i stroj fungujú ako jeden celok. Podobne ako ideálom antického Grécka bola harmónia tela a duše, človek a bicykel sú perfektnou syntézou tela a stroja. Sú syntézou umenia, remesla, techniky, čistou radosťou a elixírom života.

Náradie na bicykel
Iste ste si už všimli že s pokrokom v cyklistike pribudlo značné množstvo rôznych špeciálnych kľúčov a nástrojov na opravu bicykla. Dnes už pri kúpe bicykla nedostanete tašku s náradím na každú jednu skrutku, no zato vám strčia do ruky záručný list so slovami: "Ak niečo nebude fungovať tak príď do servisu". A tak sa často stáva, že si samotný cyklista pomaly nevie ani opraviť defekt. Taktiež po uplynutí záruky, keď sa bike začne kaziť asi najviac, musíte cálovať peniaze za rôzne, často však iba drobné opravy na vašom stroji. A pritom by iba stačilo vlastniť zopár kľúčov pre ten Váš bike.
Tiež ak chodíte na dlhšie túry, je potrebné zobrať nejaké to náradie aj so sebou. Ako to poznám, ak ho raz nevezmete, určíte sa vám práve vtedy pokazí bike. A čo by to vlastne malo byť?
Dnes sú na bicykloch používané zväčša imbusové skrutky. Takže budete potrebovať imbusové kľúče, klasické maticové kľúče, nejaký ten skrutkovač, centrovací kľúč, kľúč na zloženie kľúk, kľúč na voľnobežku, nitovačku na reťaz, kľúče na náboje, páky na zloženie plášťa, kombinačky, kde tu aj kladivo, kľúč na stredové zloženie, niekto aj na hlavové zloženie.. a možno aj niečo iné. je toho dosť, hlavne keď si ich má biker kúpiť naraz.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Internet, casopisy, vyhlaska
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.