referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marek
Štvrtok, 25. apríla 2024
Basebal - história a princíp hry
Dátum pridania: 24.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: madida
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 319
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 8m 0s
Pomalé čítanie: 12m 0s
 
Basebal

História

Je ťažké povedať, kto hodil úplne prvý nadhod v baseballe, pretože baseball, ako ho poznáme dnes, bol pravdepodobne priamym potomkom dvoch britských hier - kriketu a rounders. Kriket - rozdelený na iningy a riadený rozhodcami, rounders - hra s loptou a palicou, ktorú priniesli do ameriky prisťahovalci. Bolo veľa rôznych amerických verzií "Base Ballu" s rôznymi pravidlami, ktoré hrali deti na dedinách, vojaci bojujúci v Občianskej vojne, deti otrokov na juhu a mnoho ďalších. Neboli žiadne oficiálne pravidlá. Tzv. "striker (triafač)" nadhadzoval loptu tzv. "feeder-ovi (kŕmič)". Bežec bol aut ak bola odpálená lopta chytená, alebo ak bol trafený loptou, ktorú po ňom hodili, keď bežal z méty na métu.
VÉ ROKY
Bol prijatý názor, že hra baseball, ako ju poznáme dnes, nebola vynájdená Abnerom Doubledayom vo vidieckom mestečku Cooperstown v štáte New York. Pravdepodobnejšie ako spojitosť s vidieckou amerikou je to, že prví hráči baseballu prišli z veľkých miest, akým bol New York (v roku 1905 bola ustanovená komisia, aby určila ozajstný pôvod baseballu). Na jar a v lete roku 1842 sa stretla v Manhatane skupina mužov, aby hrala rôzne verzie baseballu. V októbri 1845 táto skupina utvorila New York Knickerbocker's Base Ball Club na naliehanie Alexandra Joy Cartwrighta, ktorý mal vtedy 25 rokov.

Alexander Cartwright a prezident Knickerbocker's Daniel Lucius "Doc" Adams (doktor z New Hampshire) vytvorili formálny súbor pravidiel, ktoré navždy zmenili hru baseball na to, čím je dnes. Určili, že infield by mal mať tvar kosoštvorca a nie štvorca, ktorý používali. Definovali postranné čiary - predtým neboli žiadne čiary, žiadne foulbóly, všade sa hralo. Prvá a tretia méta boli umiestnené 42 krokov od seba. Bežcov viac neautovali trafením loptou, ale ich tečovali, alebo prihrávali na métu skôr, ako tam bežec dobehol. Pálkari boli vyautovaní po troch netrafených nadhodoch. Nadhadzovači hádzali zospodu bez pokrčenia zápästia, alebo lakťa. Bol zadefinovaný a uplatňovaný balk.

Keď už bola hra pevne zadefinovaná, urbanizácia sťažovala nájdenie vhodnej plochy na jej hranie. V New Yorku sa Knickerbockers začali stretávať v Hobokene, New Jersey, na mieste zvanom Elysiánske polia. 19. júna 1846 sa tu uskutočnil prvý oficiálny zápas medzi dvomi samostatnými klubmi - the Knickerbockers a New York Nine. Hralo sa podľa pravidiel vyvinutými Cartwrightom, Adamsom a Knickerbockermi.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.