referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratislav
Utorok, 18. júna 2024
Kruhy v obilí - reč ufónov?
Dátum pridania: 26.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: furby
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 714
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
V lete roku 1990 sa na anglických poliach objavilo vyše 700 čudných obrazcov, ktoré šokovali nielen svojím nezvyčajným počtom, ale najmä dovtedy nezaznamenanou zložitosťou a rozmermi. Tento podivný fenomén, ktorý ľudia roky blahosklonne prehliadali, sa odrazu dostal do centra pozornosti celého sveta.
Záhadné obrazce sa však v Anglicku objavili oveľa skôr. Už v poslednej tretine 17. storočia sa tu rozšírila historka o diablovi kosiacom obilie do kruhov. Prvýkrát sa moderný svet začal o ne zaujímať v roku 1980, keď farmár John Scull z Wiltshire oznámil, že na svojom poli objavil tri kruhy s priemerom 18 metrov. Klasy boli špirálovito zľahnuté smerom do ich stredu a takmer žiadne steblo nebolo zlomené!
Ako obrazce pribúdali, menila sa ich podoba a rástla zložitosť. Od jednoduchých kruhov, štvorcov, obdĺžnikov až po zložité piktograjmy pripomínajúce starobylé skalné umenie, klinové písmo či komické objekty. Spočiatku sa väčšina z nich zjavila na juhu Anglicka, predovšetkým v grófstve Hampshire a Wiltshire, v blízkosti Stonehenge. To viedlo niektorých vedcov k hypotéze, že pradávni stavitelia vybudovali megalitickú svätyňu zámerne na miestach, kde našli kruhy. Slávny a mimoriadne krásny obrazec Julia set z roku 1996 sa nachádzal dokonca v poli susediacom so Stonehenge. Postupne sa však kruhy objavili v ďalších krajiných sveta, napríklad v USA, Kanade, Austrálii, Egypte, Nemecku, Rusku, Švjačiasku, Francúzsku, Holandsku, Česku a dokonca aj na ryžových poliach v Japonsku! Kým do začiatku 90. rokov bolo na svete zaznamenaných vyše 2 000 obrazcov, ich počet do dnešných dní stúpol na 10-tisíc!
Obrazce neraz zaberajú až desiatky hektárov. Poľahnuté obilie je takmer nepoškodené a postihnuté klasy rastú zväčša ďalej, údajne však oveľa rýchlejšie. Mikroskopická analýza obilia potvrdila zmenu jeho štruktúry a farmári, ktorí z neho napiekli chlieb tvrdia, že nemá praktický žiadnu chuť. Navyše vo veľkých a komplikovaných piktogramoch vedci namerali vyššiu rádioaktivitu a silné elektromagnetické pole rušiace činnosť elektronických zariadení.
Čoskoro sa objavilo množstvo hypotéz o pôvode piktogramov. A práve vedci vyrukovali s tými nanezmyselnejšími. Vraj to mohli spôsobiť zvireratá - napríklad ježkovia či králiky, veľké krúpy, nadmerný rast plesní, ba dokonca ozónová diera. Viacerí náboženskí fanatici zase tvrdili, že znamenia pochádzajú od Boha a ohlasujú koniec sveta. V poslednej štvrtine 20. storočia sa dlhý čas tešili veľkej popularite vzdušné plazmové víry.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Tv komplet 21/03
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.