referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vojtech
Utorok, 23. apríla 2024
Zaujímavosti o referátoch
Chemický priemysel - Šaľa
Dátum pridania: 21.10.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: autorko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 420
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
CHEMICKÝ PREMYSEL ŠAĽA

Nosným pilierom priemyselnej výroby v Šali je chemický priemysel zastúpený Duslom Šaľa, a.s. Jeho činnosť je zameraná na spracovanie zemného plynu, ktorý je základnou surovinou pre výrobu amoniaku.

Podnik je najväčším výrobcom dusíkatých hnojív (granulovaných aj kvapalných) na Slovensku. Ďalším výrobným programom je výroba gumárenských chemikálií, dusantoxov a inhibítora na vulkanizáciu základných komponentov proti starnutiu gumy s použitím v gumárenskom a automobilovom priemysle.
Spoločnosť okrem toho vyrába pesticídy, priemyselné trhaviny, polypropylénové vlákna a koncentráty pre vláknarske a plastikárske aplikácie.
Podnik zamestnáva takmer 3000 zamestnancov a cca 80% výrobkov je určených na zahraničný trh.

HISTÓRIA:

Duslo, a.s. Šaľa sa počas svojej histórie vyprofilovalo na výrobcu hnojív európskeho významu a globálneho dodávateľa gumárskych chemikálií.
Základom pozície spoľahlivého obchodného partnera je využívanie vlastných technológií, ktoré ako surovinový vstup používajú v širokej miere obchodovateľné komodity.
Duslo so svojou históriou patrí medzi najvýznamnejšie podniky v chemickom priemysle na Slovensku. História Dusla sa datuje od roku 1958, kedy sa položili základy nového závodu na výrobu dusíkatých hnojív. Od tohto roku Duslo prešlo niekoľkými transformáciami a v roku 1994 došlo k transformácii na akciovú spoločnosť. (Duslo,a. s.) V roku 2005 sa Duslo stalo súčasťou medzinárodného holdingu Agrofert, a. s. pôsobiaceho v chemickom priemysle, poľnohospodárstve a potravinárstve.
Duslo, a.s. v roku 2005 získalo akcie spoločnosti Istrochem a od 1. januára 2006 je Istrochem odštepným závodom Dusla.
Istrochem, a. s. patrí k najstarším podnikom chemického priemyslu. Firmu založil švédsky vynálezca dynamitu Alfred Nobel v roku 1873 ako súčasť tovární Dynamit Nobel, neskôr Dynamit Nobel, a. s. Po znárodnení v 1946 sa zmenil názov spoločnosti na Chemické závody Dynamit Nobel, neskôr na Chemické závody Juraja Dimitrova a od roku 1991 na Istrochem. V roku 1994 bol Istrochem privatizovaný ako akciová spoločnosť a v roku 2002 sa spoločnosť stala súčasťou Agrofert Group.

Duslo sa nachádza niekoľko kilometrov od mesta Šaľa, ktoré leží na juhu západného Slovenska.
 
Zdroje: Duslo, a.s.
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.