referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Utorok, 13. apríla 2021
Zaujímavosti o referátoch
Električka
Dátum pridania: 29.04.2011 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Mato138
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 545
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 3.04 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 

Električka je koľajový dopravný prostriedok (jednoduchší a ľahší ako vlak) prevádzkovaný v mestskej a prímestskej hromadnej doprave.Električky disponujú oveľa väčšou prepravnou kapacitou ako autobusy či trolejbusy.


Dejiny
Vývoj električiek započal v roku 1828 v marylandskom meste Baltimore zavedením prvej mestskej konskej železnice. Stále sa zvyšujúce prepravné nároky prinútili mestá zaviesť parné trakcie. Tieto boli ale pomalé a ich prevádzka bola nákladná. Najväčší rozmach nastal vyvinutím elektrickej trakcie v roku 1881 nemeckou spoločnosťou Siemens, ktorá bola prvýkrát sprevádzkovaná v Paríži. Nástup električiek do miest rozprúdil dovtedy stojatú dopravu v mestách a ich okolí. Týmto došlo k vzniku prvých dopravných podnikov a mnohých firiem, ktoré zabezpečovali ďalší vývoj električiek. Električková doprava bola ako prvá na Slovensku zahájená 27. augusta 1895 v Bratislave, pričom išlo o jednu z prvých elektrizovaných mestských železníc na svete. Neskôr bola električková sieť vybudovaná aj v Košiciach. Prvé električky na našom území boli od maďarskej firmy Ganz. Od štyridsiatych rokov sa do popredia dostala česko-slovenská firma Tatra ČKD, ktorá začala so sériovou výrobou električiek a prispela k ich značne rýchlemu vývoju. Prvý typ električiek vyrobených v Tatra ČKD bol typ T1, ktorý jazdil len v Košiciach. V Bratislave jeho prevádzka nebola možná z dôvodu nemožnosti výroby pre bratislavský rozchod 1000 mm. Tieto električky mali ako prvé zjednodušenú elektrickú odporovú výzbroj a ich kapacitné možnosti umožňovali dopravu v rozvíjajúcich sa mestách. No veľa problémov a vysoká spotreba energie viedli k rýchlemu vývoju typu T2, ktorý od roku 1955 jazdil už aj v Bratislave, lebo sa dal vyrobiť aj pre metrový rozchod. T2 mala vetráky aj v kabíne vodiča, čím došlo k značnému zlepšeniu jeho pracovných podmienok.


Prevádzka na Slovensku
Na Slovensku v jazdia v bežnej premávke len električky ČKD a to typy T3, T6A5, KT8D5 v Košiciach a T3, T6A5 a K2 (+ ich rekonštrukcie) v Bratislave. Oba dopravné podniky vlastnia tiež niekoľko historických električiek Tatra T1, Tatra T2 (Bratislava a Košice), Ganz a niekoľko modelov vlastnej výroby (Bratislava) a Ringhoffer, či nákladné električky Magyar Waggon és Gépgyár (Košice). V súčasnosti električky prepravia najviac cestujúcich v meste v porovnaní s autobusmi alebo trolejbusmi. Na Slovensku existuje aj jediná slovenská električková rýchlodráha a to v Košiciach na trase Košice - Vstupný areál U. S. Steel Košice - Šaca (pozri Košická rýchlodráha). Ďalšia by mala byť postavená v Bratislave a mala by preťať najväčšie slovenské sídlisko Petržalka na úseku Šafárikovo námestie - Jánikov Dvor (pozri Petržalská rýchlodráha). Perspektívne sa v Bratislave uvažuje aj o električkových rýchlodráhach Dúbravka - Devínska Nová Ves a Zlaté Piesky - ŽST Vajnory - Rača. 
Súvisiace linky
Podobné referáty
Električka GYM 2.9965 913 slov
Električka 2.9155 495 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.