referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Hortenzia
Štvrtok, 5. augusta 2021
Obraz 1. sv. vojny v tvorbe svetovej literatúry
Dátum pridania: 02.06.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kicccki
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 151
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 7m 0s
Pomalé čítanie: 10m 30s
 
MOV 20-tych rokoch 20. Storočia zasahovala do Európy americká literatúra. Zásluhu na tom mali tí prozaici, ktorí patrili do tzv. stratenej generácie. Prvýkrát tento pojem, použila švajčiarska spisovateľka Gertrúda Steinová. Za stratenú generáciu pokladáme tých spisovateľov, ktorí z Ameriky odišli do Európy a bojovali na fronte.
Neskôr sa k týmto spisovateľom priradili všetci tí, ktorí písali o hrôzach 1. Svetovej vojny. Predstavitelia stratenej generácie sa riadili heslom „Minulosť nenahradíte, prítomnosťou opovrhujete a budúcnosť je vám ľahostajná.“

Hlavní predstavitelia:
Ernest Hamingway - američan
Erich Maria Remarque – vlastným menom Kramer - nemec
Romein Rolland - francúz
Henry Barbuse – francúz

Ernest Hamingway
(1899 – 1961)

Počas 1 sv. vojny sa zúčastnil na Talianskom fronte ako dobrovoľník. Bol ťažko ranený a v novinách o ňom písali ako o 1. Američanovi ranenom na talianskom fronte. Pracoval ako vojnový dopisovateľ v Paríži. Posledné roky života strávil na Kube. Mal depresívne stavy, ktoré ho dohnali k samovražde – zastrelil sa. Vytvoril nové typy hrdinov – mužské typy, ktorí si aj v nepriaznivých podmienkach uchovávajú ľudské hodnoty. Snaží sa nám človeka ukázať v hraničnej situácii medzi životom a smrťou, a boj osamelého človeka so spoločnosťou a prírodou.

Zbohom zbraniam
Román má veľa životopisných prvkov. Hlavný hrdina je Frederick Henry, americký dobrovoľník, ktorý odchádza na taliansky front. Pracoval v posádke Červený kríž ako sanitár. Pôvodne chcel pomôcť vojne ako spravodlivej veci. Na fronte bol však ťažko ranený a vtedy pochopil, že vojna je protiľudská záležitosť. Na nemocničnom lôžku sa rozhodol dať zbohom zbraniam = dezertovať z vojny. Ošetruje ho Katarína Berkleyová. Mladý pár sa do seba zaľúbi a čakajú dieťa. Toto dieťa sa rozhodnú priniesť na svet v lepšej spoločnosti a ujdú do Švajčiarska. Katarína pri pôrode zomiera a s ňou aj dieťa. Katarínina smrť s vojnou vôbec nesúvisí ale je predsa dôsledkom chaosu a neistoty. Je rovnako nezmyselná ako tisíce mŕtvych na frontoch, čiže vojna hlavného hrdinu nezasiahla fyzicky, ale zranila ho psychicky. Táto nezmyselná rana je spoločným znakom veľa Hamingwayových hrdinov.

Komu zvonia do hrobu
Dej románu sa odohráva počas občianskej vojny v Španielsku. Románový čas tu plynie veľmi pomaly. Všetko sa udialo za 3 dni. Hlavným hrdinom je Robert Jordan, americký dobrovoľník, ktorého úlohou je vyhodiť most nepriateľa.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.