referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Anabela
Sobota, 20. augusta 2022
CESTNÁ DOPRAVA - ALTERNATÍVNE ZDROJE ENERGIE (MO 6 pre SPŠD Bratislava)
Dátum pridania: 05.06.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Cybereve
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 889
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 18.8
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 31m 20s
Pomalé čítanie: 47m 0s
 
ALTERNATÍVNE ZDROJE ENERGIE

Zmenšujúce sa zásoby fosílnych palív, poškodzovanie životného prostredia a zdravia ľudí rovnako ako etický rozmer problému súvisiaci s tým, či máme morálne právo vyťažiť a spáliť všetky zásoby ropy, si vyžadujú premýšľať nad zmenou súčasného stavu. Cestná doprava je v súčasnosti založená na technológii motora s vnútorným spaľovaním - technológii, ktorá sa vo svojej podstatne objavila pred sto rokmi a pretrváva dodnes.

V súčasnosti sa však snaha o zmenu sústreďuje hlavne na znižovanie spotreby energie a emisií motorových vozidiel. Ochrana životného prostredia sa stala jednou z hlavných politických tém vo vyspelých krajinách. Pri dominantnom postavení ropy ako paliva ani jedno z týchto opatrení nemôže úplne vyriešiť problémy so znečisťovaním životného prostredia a už vôbec nie problém s ohraničenosťou zdrojov. V mnohých krajinách sveta sa preto upiera pozornosť na vývoj vozidiel s nízkymi resp. nulovými emisiami. Výsledkom týchto snáh je stále väčší počet takýchto vozidiel na cestách. Ekologické vozidlá jazdiace na alternatívne palivá, t.j. iné palivá ako je benzín alebo nafta, možno rozdeliť do nasledovných skupín:

1. VOZIDLÁ S NÍZKYMI EMISIAMI

Medzi vozidlá s nízkymi emisiami sa zaraďujú všetky vozidlá s motormi s vnútorným spaľovaním (Otto motor), ktoré spaľujú alternatívne palivá založené na fosílnom základe ako napr. stlačený alebo skvapalnený zemný plyn resp. propán-bután, biopalivá (etanol, metanol, bionafta, bioplyn, revný plyn) alebo hybridné vozidlá (kombinácia klasických a alternatívnych palív). Napriek tomu, že tieto palivá nie sú úplne čisté a pri spaľovaní vznikajú isté emisie, je ich možné považovať za ekologickú alternatívu pre klasické benzínové motory. Všetky uvedené alternatívne palivá majú vyššie oktánové číslo ako benzíny, čo znamená že motory spaľujúce tieto palivá sa vyznačujú vyššou účinnosťou. Nevýhodou je nižšia energetická hustota, čo má za následok väčší objem paliva na dosiahnutie rovnakého dojazdu. 2. VOZIDLÁ S NULOVÝMI EMISIAMI

Medzi vozidlá s nulovými emisiami sa zaraďujú vozidlá priamo spaľujúce vodík a hlavne elektromobily poháňané energiou z batérií resp. elektrinou vyrobenou z vodíka v palivových článkoch. Osobitnú skupinu tvoria vozidlá na dusík a solárne elektromobily vybavené solárnymi článkami dobíjajúcimi batérie resp. poháňajúce solárne vozidlo.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Cestná doprava pre 3. ročník študijného odboru doprava; Ing. Sedláčková, E., Cestné vozidlá IV; Faktor, Ivan
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.