referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mojmír
Nedeľa, 14. augusta 2022
Pneumatický regulačný systém
Dátum pridania: 18.07.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: stanleyy D...
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 620
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
- pneumatické zariadenia využívajú pre svoju činnosť stlačený vzduch.
- Môžu- pracovať vo výbušnom prostredí,, pracujú spoľahlivo vo vlhkom a prašnom prostredí, znesú veľké nárazové zaťaženia
- energia stlač vzduchu je 5 až 7 krát drahšia ako el. en.
Podľa charakteru signálov pneum.automatizačné prostriedky rozdeľujeme: - analógové systémy(pracujú so spojitými(analógovými)signálmi) - diskrétne (logické)systémy. Unifikovaný signál väčšinou(20-100kPa), max vzdialenosť členov 150m so zosikmi- do 500m.
Základné pneumatické členy: 1;Mechanické členy- vlnovec,membrána
2;z prietokový členov- a;pneumatické odporové členy(klapka dýza,,,clona so zaoblenou vstupnou hranou,,kapilára,,sedlo,,kúžeľový ventil s valcovým sedlom)
b;pneumatické kapacitné členy(slepá komora,prietoková komora s premenným objemom,,slepá komora s premenným objemom.)
Pneumatické prevodníky: - mechanizmy ktoré v pneumatických obvodoch premieňajú vstupné (pohybové) signály na výstupný tlak vzduchu. Rozvody- tieto zariadenia ktoré sú ovládané pomocou energie.

Rozvody: - škrtiace(klapka dýza)OBR- sú založené na princípe škrtenia vzduchu,,, posúvačové- používajú sa najmä na väčšie výkonové zosilnenia a tam kde treba plniť vzduchom väčšie objemy,,, dýzové- určené na citlivejšie nastavenie malých tlakov(Pa)
Prevodníky s vyrovnaním výchiliek a síl - sú určené na korigovanie nepriaznivých vlastností pneumatických rozvodov. Zavedením zápornej spätnej väzby sa tieto vplyvy odstránia. Podľa druhu vyrovnania poznáme: - princíp vyrovnania výchiliek OBR,,,, - princíp vyrovnania síl(resp.momentov) OBR,,,
Pneumatické zosilňovače- používajú sa tam kde treba pneumatické signály výkonovo zosilniť.
Základné parametre pneum.zosilň.: -statické zosilnenie,,, výkonové zosilnenie
Prúdové pneumatické zosilňovače- činnosť založená na vzájomnom pôsobení prúdu tekutín, najčastejšie stlačeného vzduchu, neobsahujú žiadne pohyblivé časti,spoľahlivosť,, OBR

Ručné relé- na ručné nastavovanie tlakov v požadovanom rozsahu, na diaľkové ovládanie reg.orgánu,, na nastavovanie žiadanej hodnoty....
Skladba pneumatického regulačného systému- štandardné RS obsahujú: - vysielače meraných veličín, zapisovacie a ukazovacie prístroje, regulátory,akčné členy..
Členy na získavanie informácií- merací člen(snímač),, prevádzací člen(prevodník),, ,. Členy na záznam informácií- analógový záznam,, číslicový záznam.,, . akčné členy ,, .Prevodníky signálov.
Časti pneumatického regulačného systému- k základným častiam PRS patria: - vysielače meraných veličín,, - pneumat.ukazovacie a zapisovacie prístroje,,,- pneum.regulátory,,,- servomotory a regul.orgány,,, - pomocné a špeciálne zar.(prevodníky,ovládacie panely...)
Vysielače meraných veličín- ich úlohou je merať hodnotu regulovanej veličiny a premeniť ju na unifikovaný signál- tlak vzduchu 20 – 100 kPa.
Hlavné typy vysielačov meraných veličín sú: - vysielače tlaku, tlakového rozdielu, teploty, stavu hladiny, prietoku.
Vysielače tlaku- premieňajú hodnotu meraného tlaku na unifikovaný signál 20-100 kPa.,, vyrábajú sa s troma druhmi meracích členov- membrána, vlnovec, s bourdonovou rúrkou.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.