referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Demeter
Utorok, 26. októbra 2021
MO1 - Staroveká literatúra
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mtury
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 948
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.5
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 5m 50s
Pomalé čítanie: 8m 45s
 
Maturitná otázka č.1 - Staroveká literatúra
a) Rozdelenie starovekej literatúry na obdobia.
b) Antická kultúra a jej vplyv na kultúru európsku.
c) Všestranný jazykový rozbor.

Staroveká literatúra sa rozdeľuje na orientálnu (starovekú) literatúru, ktorá trvala od 3. tisícročia p. n. l. do 5. storočia n. l. a na antickú literatúru, ktorá trvala od 7. storočia p. n. l. do 5. storočia n. l.

Orientálna literatúra
Medzi najstaršiu literatúru vôbec patrí sumerská literatúra. Táto literatúra bola takmer neznáma do 19. storočia. Jediné zachovalé dielo z tohoto obdobia je Epos o Gilgamešovi, ktorý bol napísaný klinovým písmom. Epos o Gilgamešovi je najstarším eposom a bol nájdený pri vykopávkach v Mezopotámii. Zachovalo sa vo štyroch verziách. Hlavnou postavou je kráľ Gilgameš, krásny muž, vysoký, ramenatý. Bohovia mu dali odvahu, silu a dôvtip. Nič prítomné ani minulé mu nebolo neznáme a vyrovnal sa aj siedmim mudrcom. Patrili mu všetky ženy v meste a všetci muži mu museli slúžiť. Mal však jednu chybičku – bol smrteľný ako každý iný človek. Gilgameš tvrdou rukou vládne obyvateľom mesta Uruk, dal vystavať hradbu, ľudia sú nespokojní a poprosia o pomoc bohov. Tí stvoria divého muža Enkidu, ktorý zápasí s Gilgamešom, ale nakoniec sa spriatelia. Spolu porazia obludu Chumbaba, ktorá ohrozuje mesto. Spolu zabijú aj nebeského býka, ktorý prichádza na zem, pretože Gilgameš odmietol bohyňu Ištar. Za trest zomiera Enkidu a Gilgameš smúti nad stratou priateľa. Hľadá nesmrteľný život, ale nevydrží bdieť šesť dní a sedem nocí. Neskôr však dostane rastlinku, ktorá v starobe vráti mladosť, ale tú mu zje had.
Jednou z najstarších literatúr je tiež hebrejská literatúra, ktorú predstavuje najmä Biblia. Pre veriacich ľudí je Biblia viac, než obyčajné literárne dielo, je pre nich Božím slovom, Písmom svätím. Ovplyvňuje ich videnie sveta a chápanie života. Biblia je najčítanejším a najprekladanejším dielom svetovej literatúry. Delí sa na dve časti Starý zákon (Stará zmluva) a Nový zákon (Nová zmluva). Starý zákon je posvätnou knihou židov aj kresťanov. Vznikol pred narodením Krista. Starý zákon predstavuje 46 kníh (historické, prorocké, poučné a básnické). Veľká časť Starého zákona sa zaoberá dejinami izraelského národa. Prorocké knihy prinášajú kritiku izraelského a iných národov. Kresťanský výklad nieje totožný so židovským výkladom Starého zákona. Druhá časť Biblie je Nový zákon, ktorý uznávajú iba kresťania.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.