referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Hortenzia
Štvrtok, 5. augusta 2021
6. maturitná otázka zo sl.lit.
Dátum pridania: 31.10.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: csancsi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 999
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 

Porovnanie človeka, prírody a práce

- Detvan – Sládkovič- lyrickoepická skladba, 5 spevov- dej:

  • Martin – opisy Poľany, zoznámenie sa s hrdinom. Boj zajaca zo sokolom (symbolizuje boj dobra zo zlom). Martin zachráni zajaca, ale zabije kráľovského sokola.
  • Družina – Martin s kamarátmi, valachmi pri vatre, pri speve, zvukoch fujary a gájd sa dozvie, že sokol, ktorého zastrelil, patril kráľovi. Zbojníci uniesli Elenu, Martinovu milú, ktorá išla do lesa hľadať Martina. Martin vyslobodil Elenu z rúk zbojníkov a jedného z nich zabil. S Elenou sa dohodli, že sa stretnú na Slatinskom jarmoku.
  • Slatinský jarmok – Martin sa stretol s kráľom Matejom a priznal sa mu, že mu zastrelil sokola. Kráľovi sa páči Martinova smelosť a statočnosť. Martin prizná aj to, že zabil zbojníka, ale kráľ mu za to daruje koňa a kantár, pretože zbojník sužoval celý kraj.
  • Vohľady – Dej sa odohráva v noci, keď Elena čaká na Martina a hrá na drumbli. Vtedy k nej príde mladý vojak (preoblečený kráľ) a nadbieha jej (ponúka jej prsteň). Tu sa prejaví Elenina vernosť. Keď príde Martin, vojak kapituluje, pretože vidí, že Elena je beznádejne zaľúbená do Martina. No Martin aj v ľúbostnom opojení cíti čas skorého odlúčenia.
  • Lapačka - Na Detve verbujú chlapcov. Pretože si kráľ obľúbil Martina, požiadal ho, aby vstúpil do jeho čierneho pluku. Martin súhlasil, ale mal podmienku, že si smie ponechať valašku, fujaru, oblečenie, vrkoče a Elenu.

- Hájnikova žena – Hviezdoslav- lyrickoepická skladba, ktorá je postavená na kontraste ľud - šľachta - dej: Po smrti starca hájnika ostal len jeho jediný syn Michal, ktorý chcel pokračovať v otcovej práci. Aj ju dostal. Keď ešte slúžil u horára, spoznal sa s jednou dievčinou, Hankou. Na jar sa vzali. Michal trošku horu zanedbával. Hanka ho vždy chodila vyprevádzať až na kraj lesa a keď ho počula prichádzať, vždy mu bežala naproti. V jednu nedeľu sa Čajkovci vybrali do kostola do neďalekej dediny. Jedného dňa sa Hanka vybrala prať ku potoku. Keď prala, zrazu sa z lesa vynoril Artuš Villányi, hneď za ním jeho sluha Jano. Keď ju Artuš zbadal, prihovoril sa jej a ju požiadal o krčah vody. Hanka mu ho doniesla. Keď vylievala zvyšnú vodu z krčahu zbadala zlaté peniaze. Artuš sa vrátil. Hanka mu povedala, že Michal nie je doma, ale on neprišiel za ním ale za ňou. Artuš sa vybral za Hankou do chalupy. Lenže sa nevedel dostať dnu. Jedného dňa zorganizoval Artuš poľovačku, ktorej sa musel zúčastniť aj Michal. Zrazu sa pred nimi zjavil jeleň. Artuš prikázal Michalovi, aby ho skolil a niekam odišiel. Artuš vošiel do chalupy. Hanka bola vystrašená keď ho zbadala v izbe. Nedal jej pokoj, súperili až ho prebodla. Keď prišiel Michal domov, zbadal Artuša ležať v kaluži krvi. Hanka bola vystrašená. Vy rozprávala mu čo sa stalo. Zakrátko prišli poľovníci a rozchýrili, že pán sa stratil. Michal išiel za nimi a povedal im, že Artuš obťažoval jeho ženu, tak ho zabil. Na druhý deň sa Michal udal. Michal sa dostal do väzenia. Hanka odišla ku rodičom. Umrela jej matka, neskôr sa z toho pomiatla. Prišiel deň súdu. Vo dverách siene zjavila Hanka. Bola pomätená. Hodila sa Michalovi okolo krku. A na celú sieň vykríkla, že to ona zabila pána Artuša. Potom vybehla preč. Michala oslobodili. Michal v jednu noc zachránil starého pána Villányiho pre tým, aby spadol s kočom v noci do priepasti. Pán im odpustil. Všetko je opäť po starom. Hanka a Michal bývajú v chalúpke. Michal robí hájnika, Hanka sa stará o domácnosť a už aj o ich synčeka Janka.
- téma: láska Hanky a Michala, rozpor medzi šľachtou a ľudom
- idea: autor odsudzuje morálku šľachty
- kompozícia: každá časť začína opisom prírody a úvahami o slovenskom ľude

Porovnanie:
Andrej Sládkovič a Pavol Országh Hviezdoslav boli zástancami dvoch rozličných literárnych prúdov. V ich tvorbe nájdeme motív, ktorý obaja použili vo svojich dielach Detvan a Hájnikova žena. Je to motív ľudu, prírody a práce. Obaja kombinujú romantické a realistické prvky. Sládkovič bol predstaviteľom štúrovskej generácie, čiže slovenského romantizmu. Hlavný hrdina sa cíti opustený, zbytočný a svoju odcudzenosť sa snaží prekonať nejakým veľkým činom.

Hviezdoslav je predstaviteľom prvej vývinovej fázy slovenského realizmu. Autori tohto prúdu sa zameriavajú na skutočné zobrazenie života a riešia otázku zemianstva. Rozdiel v stvárnení ľudu v tvorbe Sládkoviča a Hviezdoslava spočíva v tom, že Sládkovič ako predstaviteľ romantizmu všetko idealizuje. Martin predstaviteľ ľudu a kráľ Matej, predstaviteľ panstva, žijú v zhode. Ich konflikt sa rieši pokojne a bez problémov.

Sládkovič poukazuje len na dobré stránky ľudu, na jeho schopnosti a silu, ktoré sú zárukou lepšej budúcnosti. Ale Hviezdoslav na rozdiel od Sládkoviča odhaľuje ich sociálne korene a príčiny. Aj riešenie konfliktu v Hájnikovej žene je iné. V nej trestá pohoršená žena v sebaobrane násilníka smrťou. Konflikt je zložitejší a riešenie reálnejšie. Trpí za to ona – pomätenie, ale aj jej muž, ktorý berie vinu na seba. Básnik zakončuje dielo šťastne, napriek tomu, že to je prvkom romantizmu a nie realizmu.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.