referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Adrián
Štvrtok, 23. marca 2023
8. maturitná otázka zo slovenčiny
Dátum pridania: 31.10.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: csancsi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 779
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 

Zobrazenie dediny
- Neprebudený – Martin Kukučín
- dej: Obidvaja rodičia Ondráša Machuľu zomreli a on žije pri matkinej sestre, ktorú všetci volajú Totkou. Celý Ondrášov život je iný. Je dedinským husiarom a žije vo svojom svete, kde je len on, jeho husi a deti. Až raz tento krásny svet naruší dievča. Zuzka Bežanovie mu sľúbi, že sa zaňho vydá. V tej chvíli nastane v Ondrášovom živote zlom. Nerobí nič iné, len sa pripravuje na sobáš. Ešte netuší, ako sa s ním Zuzka zahráva. Dlhý čas ho vodí za nos, a nakoniec si vezme Jana Dúbravovie. Ondráš ešte aj po Zuzkinom sobáši verí, že sa so Zuzkou ožení. Nakoniec mu Zuzka povie, že to, že si ho vezme, bola len hra. Ondráš cíti veľké sklamanie, cíti sa podvedený a nezvláda situáciu. Medzitým niekto podpáli Bežanovie šopu. Všetci svadobčania zachraňujú, čo sa dá. Veci z domu, z komory, dobytok, ale nikto nemyslí na husi. Až zrazu si na nich spomenie Zuzkina mater. Ondráš neváha a vbehne do horiacej maštale po ne. Podarilo sa mu zachrániť najstaršiu hus, no on ostal navždy dnu. Horiaca strecha sa podlomila a navždy uväznila chudáka Ondráša v plameňoch.- zobrazuje dedinu svojím láskavým humorom a nadsadením, konflikty medzi postavami sa snaží riešiť harmonicky napriek tomu, že si uvedomuje nedostatky; nesnaží sa ľudí kritizovať a poúčať, ale všetko zobrazuje z veselšej stránky a konečné riešenie necháva na čitateľovi

- Maco Mlieč – Jozef Gregor Tajovský
- dej: Poviedka začína stretnutím autora s kraviarom Macom a pokračuje ich následným rozhovorom. Rozprával o svojom osude, no nesťažuje sa, skôr vzdáva vďaku richtárovi za doterajšiu opateru a aj za to, že mu sľúbil doopatrovať ho až do jeho smrti, či už bude vládať robiť, alebo nie. Ako mladý v 18 rokoch nastúpil do služieb u bohatého gazdu ako paholok. Kým mu rodičia žili, dostával od gazdu aj slušnú plácu, no jemu stačilo len aby mal čo jesť, čoho si vypiť a trochu tabaku do fajočky. Spával pri koňoch a práve kone sa stali jemu najmilšie. Staral sa o ne lepšie ako o seba samého. Čím ďalej, tým viac sa zanedbával. Roky pribúdali a už sa nevládal o kone starať, nuž gazda ho k volom pridelil. No neskôr ho spravil pastierom kráv. Zdravie ho opúšťalo, v kolene štiepalo. Už spával len v telinci. Ostatný sluhovia keď ho videli, tak aj jeho robotu spravili. Jedného večera sa Maco vypravil do domu za gazdom, zistiť čo mu je dlžný. Gazda ho ubezpečil, že nemá žiadne podlžnosti a sľúbil mu dať 13 zlatých za všetku tú robotu. Maco bol spokojný a povedal gazdovi, aby tie peniaze použil na jeho pohreb. Ráno ho našli mŕtveho. Gazda ako sľúbil, vystrojil mu poriadny pohreb. Na truhle bolo ešte aspoň naposledy spravodlivé meno Macovo, i kedy sa narodil a umrel, že richtára celá obec pochválila, len sluhovia v obci si povrávali, že však ho mal za čo pochovať.- kritizuje sociálne pomery v dedine, útlak obyčajných ľudí.

- Ťapákovci – Božena Slančíková – Timravá
- dej: Ťapákovci žijú šestnásti v jednom dome, žijú svoj lenivý život, mrzí ich len, že nemajú v dome poriadnu gazdinú. Až príchod nevesty Ili naruší ich pokojný život. Má nespočetne veľa sporov s Ančou, pretože všetkým drží kázne a Anča má ostrý jazyk a nenechá sa. Iľa má na veci iný názor ako ostatní príslušníci rodiny. Po početných sporoch v dome Ťapákovcov Iľa konečne dosiahla svoje a zo svojim mužom sa odsťahuje do nového domu. Všetci sú spokojní. Ťapákovci sa ďalej dusia v dome štrnásti, ako žili aj ich predkovia. Anča, mrzáčka ľutuje, že sa vôbec narodila. Je v tom jej smútok z nešťastnej lásky, z nežičlivého osobného osudu, predstavuje talentovaných ľudí, ktorí v podmienkach tých čias nemohli plne realizovať svoje schopnosti, svoj talent.- Názov novely Ťapákovci sa stal symbolom zatuchnutého dedinského konzervativizmu a lenivosti.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.