referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Michal, Michaela
Štvrtok, 29. septembra 2022
Obraz 1. sv. vojny v svetovej literatúre
Dátum pridania: 09.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Kiki1990
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 658
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 12m 50s
Pomalé čítanie: 19m 15s
 

Anotácia:

Táto práca ponúka čitateľovi prehľad významných autorov a ich najzaujímavejších diel s tématikou prvej svetovej vojny. Porovnávame diela Peter a Lucia od Romaina Rollanda s Remarquovým Na západe nič nové. Obidve diela plne súvisia s prvou svetovou vojnou, ale aj napriek tomu sa výrazne odlišujú, a zároveň nádherne dopĺňajú.

Obsah:

Anotácia
Obsah
Úvod
Prehľad autorov a diel
- Henri Barbusse
- Ernest Hemingway
- Erich Maria Remarque
- Romain Rolland
Porovnanie diel Remarqua a Rollanda
Citáty
Bibliografia
Záver

Úvod:

Materiál som čerpal z internetovej stránky referaty.sk- týmto sa chcem poďakovať tím, čo túto databázu informácií udržujú aktuálnu. Ďalej z učebnice Literatúry pre 3. ročník gymnázií, a z vlastných skúseností s niektorými dielami. Chcem poďakovať tvorcom internetu, otcovi, ktorý mi tento klenot moderného sveta doprial a mame, ktorá platí účty za elektrinu a telefonické pripojenie. Zo získaných materiálov sme vytvorili stručné biografie a prehľad diel autorov:

Prehľad autorov a diel:

Henri Barbusse (1873-1935):

Francúzsky básnik, publicista a prozaik. Študoval literatúru a filozofiu v Paríži, bol šéfredaktorom časpisu Je Sais Tout. 1914 - odchádza dobrovoľne na front, 1917 - spolu s Vailantom Couturierom založil A. R. A. C. (Association Républicaine des Ancies Combattans - Republikánske združenie frontových vojakov), 1919 zakladá s Rollandom hnutie a časopis Clarté, združujúci inteligenciu celej Európy. Spolu s R. Rollandom organizoval medzinárodné protivojnové kongresy.(V mene spolubojovníkov sa autor rozhodne organizovať medzinárodnú solidaritu proti vojne.

Najznámejšie dielo: Oheň

Hlavná postava: desiatnik Breton
V románe zachytáva obyčajný život vojakov. Na začiatku - mierové scény, vojaci prichádzajú na front spoznávajú sa navzájom; nevedia do čoho idú. Vojna zobrazená v dvoch líniách:

1. bojové udalosti, ovzdušie zákopov, reakcie ľudí tvárou v tvár smrti
2. všedné dni, prestávky medzi bojmi, nálady a rozhovory medzi vojakmi, pocity sklamania, rozhorčenia na dovolenke pri stretnutiach s obdivovateľmi vojny, aj v zákopoch pri návštevách vojnových „turistov “.

- Vrchol románu: drsné bojové scény, odpudzujúce obrazy ľudského utrpenia a smrti, fyzické vyčerpanie a duševný rozklad, vášnivá túžba najvyspelejších bojovníkov odstrániť vojnu. Odsudzuje tých, ktorí ju vyvolávajú.

Ďalšie diela: zbierka symbolistických básní Plačky, román Peklo, prozaické diela: My ostatní, Rozličné správy, Čo bolo, bude, Listy Henriho Barbusseho žene; eseje: Svetlo v priepasti, Nôž medzi zubami; reportáže: Kati, Hľa, čím sa stalo Gruzínsko, Rusko...

 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Zdroje: Rolland, R.: Peter a Lucia, vydal Slovenský spisovateľ a.s. Bratislava, Remarque, E. M.: Na západe nič nové, vydavateľstvo Smena Bratislava, prof. PhDr. Obert, V. DrSc a kol.: Literatúra 3, vydavateľstvo POĽANA s.r.o. Bratislava, 2001
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.