referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Darina
Piatok, 12. augusta 2022
Obraz dediny v slovenskom realizme
Dátum pridania: 24.01.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: janulla
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 277
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 

Slovenský realizmus, literarny smer druhej polovice 19. storočia, sa delí na dve vlny. Prvá vlna, ktorej predstavitelia boli S.H. Vajanský, M. Kukučín, P.O. Hviezdoslav alebo T. Vansová, sa zameriavala hlavne na problematiku zemianstva. Dedinsky život však zobrazovala druha vlna slov. realizmu, teda autori ako J.G. Tajovský, Ľ. Podjavorinská, J.Čajak alebo B.S. Timrava.

Predstavitelia druhej vlny zobrazovali rázovitú slovensku dedinu, jej ľud a život v nej bez prikrašľovaní, so všetkými kladmi a zápormi. Väčšinou sa však zaoberali problematikou najnižších vrstiev spoločnosti.

B.S. Timrava vo svojom diele Ťapákovci opísala rodinu Ťapákovcov, lenivých, istým spôsobom zaostalých ľudí. Na ich osudoch, charakteroch a zážitkoch vykreslila život a vtedajšiu mentalitu dedinského ľudu. Na postave Maca Mlieča, biedneho, postihnutého človeka, postavil svoju poviedku J.G. Tajovský, ktorý tu skritizoval zmýšľanie ostatných, "normálnych" ľudí, ktorým je maco ľahostajný len kvôli tomu, že sa od nich líši. V dráme Statky-zmätky približil život troch spoločensky rozdielne postavených rodín a na ich vzťahoch, na priateľských i nepriateľských väzbách, sa snažil poukázať na malomestské maniere, zákerné a sebecké zmýšľanie bohatých vrstiev, ale aj na schopnosť ľúbiť či byt čestným.

Autori druhej vlny vo svojich dielach nič a nikoho neidealizovali, snažili sa o vytvorenie realistického obrazu slovenského vidieckeho ľudu druhej polovice 19. storočia. zobrazovali najmä psychiku postav, ich vzájomné vzťahy a vôbec negatíva i pozitíva dediny ako celku.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.