referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alojza
Sobota, 23. októbra 2021
Humanistické tendencie v súčasnej svetovej próze (A. Moravia, N. Mailer, A. de Exupéry)
Dátum pridania: 21.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: holdenko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 186
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.5
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 5m 50s
Pomalé čítanie: 8m 45s
 

 

 • a/ Charakterizujte dielo na základe vlastného čítania
 • b/ Vetné členy
 • c/ Životopis

Druhá svetová vojna hlboko zasiahla do života a ľudského myslenia takmer na celom svete. Otrasné udalosti ovplyvnili aj tematickú a estetickú podobu umenia, najmä literatúry. Autori sa snažia zapôsobiť na city čitateľa. Prehodnocujú vzťah k minulosti a k tradíciam. Po roku l945 sa Európa rozdelila na Východný a Západný blok.

ZÁPADNÝ BLOK - liter. nadväzovala na predvojnové umel. smery a súčasne experimentovala s novými.
VÝCHODNÝ BLOK - vládol tu jednotný umelecký smer socialistický realizmus

JOHN STEINBECK

 • vychádzal z realistických tradícii
 • veľký dôraz kládol na sociálne pomery, bol veľmi kritický

OVOCIE HNEVU

Opisuje rodinu Joadovcov. Počas hospodárskej krízy prišli o farmu, a tak odchádzajú za prácou do Kalifornie. Ocitnú sa v utečeneckom tábore, prácu nedostanú. Syn Toma Joanda zabije jedného šerifa. Ujde a skrýva sa pred zákonom. Rodina ide ďalej. Dcéry sa narodí mŕtve dieťa.

NORMAN MAILER

 • bol básnik, prozaik a dramatik
 • bojoval v 2. sv. vojne
 • na vlatnej koži skúsil čo je delostrelecké a letecké bombardovanie, boj v džungli a prieskumné hliadky
 • po skončení vojny vydal román NAHÍ A MŔTVY

Dej sa odohráva tesne pred koncom vojny na ostrove. Prebiehajú tu boje medzi američanmi a japoncami. V centre románu je prieskumný oddiel seržanta Crofta. Idú na prieskum do tyla japoncov. Prieskumnej čate velí poručík Hearn. Po vylodení sa jeden vojak zraní, časť skupiny sa s ním vracia, časť pokračuje. Zahynie poruč. Hearn. Ostatní vojaci prejdú cez vrch a splnia rozkaz. Sú takí vyčerpaní, že sa neládzu brániť pred sršňami. Do tábora sa vrátia polomŕtvy. Tu zistia, že ich misia bola zbytočná, lebo boje sa presunli do inej časti.

Jedným z najrozšírenejších nových prúdov v záp. európe bol existencionalizmus.
Predmetom úvah je ľudská existencia. Všíma si jednotlivca. Vyjadrujú sa k základným otázkam ľudského bytia. Zdôrazňujú osobnú slobodu. Neposudzujú konanie jedinca, iba ho skúmaju. Dávajú ho do krajných životných situácii.

JEAN PAUL SARTE

 • významný predstaviteľ existencializmu
 • najvýz. román HNUS:
  Zobrazuje jednotvárny život v jednom prímorskom mestečku. Celý čas trávi v hotelovej izbe. Zbiera materiál o markízovi de Rollebonovi. Nemá rodičov, ani priateľov a cíti sa osamelý. Je znechutený všetkými vecami i ľudmi okolo seba no aj samým sebou. Vyhlasuje falošnosť vedy i humanizmu. Knihu nedopíše, odíde z mesta a citi sa tak oslobodený od všetkého čím sa sám sebe zhnusil.
  Pre jeho tvorbu je charakteristický pocit úzkosti, beznádeje, ktorú prenáša na hrdinu. Rád zobrazoval človeka v krajných životných situáciách, najmä v blízkosti smrti.

ALBERT CAMUS

 • bol tiež existencialista
 • vrcholné dielo MOR

Dej sa odohráva v Alžírsku v meste Oran. V meste vypukne mor, a tak sa zavrú brány mesta, aby sa ďalej nešíril. Opisuje ako sa ľudia chovajú. Proti chorobe bojuje lekár Rieux. Chodil k chorým. Medzi nimi bol i novinár Chambre. Podplácal strážcov, aby sa mohol dostať preč z mesta. Všetko mal zinscenované, už už mal odísť no v poslednej chvíli si uvedomí, že čo povedia ľudia, keď odíde z mesta. Tak ostáva. Mor začína ustupovať. Brány sa otvorili. Doktor uvažuje, že ľudia sa radujú, ale mor môže vypuknúť inde a kdekoľvek. Je to román nielen o more ale aj o zle.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.