referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Uršula
Štvrtok, 21. októbra 2021
Jaroslav Hašek
Dátum pridania: 15.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: enaj
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 082
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 

Jaroslav Hašek (1883-1923)

Narodil sa v Prahe v učiteľskej rodine. Študoval na OA a krátko pôsobil ako bankový úradník. Venoval sa cestovaniu a žurnalistike. Počaas 1.sv.vojny dezertoval z rakúsko-uhorskej armády a v Rusku vstúpil do Červenej armády. Písať začal už pred 1.sv. vojnou.

-debut zb.b Májové výkřiky
-zb.pov. Můj obchod se psy a jíné humoresky-tematiku pre povidky mu poskytli cestovateľské zážitky a skúsenosti po rozličných častiach Európy. Všímal si protiklad bohatstva a chudoby, politickej moci a jej úpadku, nezmyselnosť nariadení. Najviac sa vysmieval vojenskej drezúre. Do svojich poviedok priniesol pocit určitej pohody zo života. Predstavitelia ľudových typov sú z radov robotníkov, remeselníkov, tulákov, sedliakov, študentov a pod. Väčšina z postáv je nositeľom srdečného humoru.
-rom. Osudy dobrého vojaka Švejka – má 4 časti:

 1. Zázemí
 2. Na fronte
 3. Slávny výprask
 4. Pokračovanie slávneho výprasku

Hlavnou postavou je Švejk, Pražan, 40-ročný starý mládenec, ktorý sa živil chovom a predajom kradnutých psov s falošným rodokmeňom. Dej sa začína atentátom na rakúskeho následníka trónu Františka Ferdinanda d´Este. Hneď ako sa to Švejk dozvedel, vybral sa do krčmy ,,U Kalicha“. V ten deň tam bolo mĺkvo, iba Švejk sa pustil veselo so strážnikom do rozhovoru a vyjadril svoje názory na Rakúsko-Uhorsko. Za tie názory ho strážnik obvinil z vlastizrady a odviezol na policajné riaditeľstvo. Švejk sa ku všetkému priznal a poslali ho na psychiatrickú kliniku, aby zistili jeho duševný stav.

Na klinike ho skúmali a vyhlásili za symulanta. Poslali ho späť na policajný komisariát, ale tí s tým nechceli mať nič spoločné, tak ho prepustili. Po krátkom pobyte doma dostal Švejk povolávací rozkaz na vojnu a musel sa zúčastniť lekárskej prehliadky. V tom čase ho ale trápila ťažká reuma, nemohol stáť na nohách, preto ho jeho domáca pani Műllerová odvážala na invalidnom vozíku s barlami. Tento postoj vyvolával protikladné reakcie ľudí z ulice, ktorí to chápali ako výsmech režimu. Na prehliadke sa ho jeden z lekárov spýtal, čo ho trápi, za odpoveď ,,čistá reuma“ ho vyhlásili za symulanta a poslali do posádkovej väznice. Švejk tento poby chápal ako rekreáciu. Po lekárskej prehliadke zistili, že nie je idiot a poslali ho do vojenskej väznice. Tu sa stretol s vojenským kňazom Ottom Katzom a postupne sa skamarátili. Katz prehral Švejka v kartách, a tak sa Švejk dostal k českému dôstojníkovi nadporučíkovi Lukášovi. Lukáš mal dve slabosti : zvieratá a ženy. Švejk Lukášovi vzorne slúžil a aj on bol z jeho prácou spokojný.

Nadporučík sníval o novom psovi a Švejk mu sľúbil, že mu ho zoženie. Švejk psa ukradol. Na jednej prechádzke stretol Lukáš skutočného majiteľa psa, bol ním jeho nadriadený poručík Kraus. Za trest bol Lkáš prevelený do Českých Budejovíc. Po ceste do Budejovíc sa Švejk Lukášovi stratil. Blúdil po južných Čechách a do Budejovíc chcel ísť peši. Po mnohých peripetiách sa končne do Budejovíc dostal. Odtiaľ je pluk prevelený na rakúsko-uhorské hranice a Švejk zažije množstvo príhod, pri ktorých skomplikuje život Lukáša. Švejk a Lukáš odchádzajú na front. Švejk už nie je Lukášov sluha, ale spojka roty. Na veliteľstve mal na starosti knihy. Autor zobratil situáciu na fronte. Na front prišli:

 1. Tí, ktorí vedeli, čo ich čaká a nechceli zomrieť za cisára
 2. Tí, ktorí verili cisárovi a vojnu považovali za svätú
 3. Tí, ktorí chceli na vojne zbohatnúť
 4. Švejk

Švejk sa dostáva s vojskom na východné Slovensko, su sa všetci na vlastné oči presvedčili, aké utrpenie a hrôzy prináša vojna. Tu sa román končí. Švejkov pluk na vojnu ale úplne nedošiel, prišiel tam ale skutočný Jaroslav Hašek pri svojej životnej ceste, ktorá sa začala v ruskom zajatí vstupom do česko-slovenských légií a historicky neobjasneným pôsobením v Červenej armáde. Po vojne sa Hašek vrátil domov sklamaný, pomerne a ťažko chorý.

KOMPOZÍCIA :

 • vrchol tvorby
 • ilustrácia Jozef Lada
 • niektoré časti románu napísal počas 1.sv.vojny, vtedy ich aj publikoval, ale celý román, ako ho kpoznáme dnes, vznikol až po návrate Haška do Česko-slovenska.
 • hl.hrdina je Švejk, hoci nie je hrdinom v pravom slova zmysle.k pretože nevykonáva žiadne hrdinské činy. Svojím postojom k vojne, k R-U armáde, k vrchnosti sa vysmieva svojej dobe. Hašek tým naznačil, že obyčajný človek musel vojnu posudzovať ako absurditu. Švejk prekvapuje čitateľa originálnou reakciou na neočakávané okolnosti. Švejk je predstaviteľom más, ale táto masa nie je uvedomelá. Je činiteľom, od ktorého závisí osud nespravodlivej vojny. Je svojím spôsobom mazaný a chytrácky šibal, ktorý bojuje proti všetkým, ktorí boj rozpútali. Švejka nenávidia, trestajú ho, ale to ho nezlomí a nezmení ani spôsob jeho boja. Nie je pasívnym hrdinom, ktorý by pripustil, aby s ním robili, čo chcú.

-román je montážou scén (nie je tam jednotná dejová línia), ktoré sú vwľne pospájané.
-román je HEROIKOMICKÝ (hrdinsko-humorný)
-rozprávač – Švejk (za touto postavou sa často skrýva samotný autor)
-cieľ románu:

 • a)Poukázať na absurditu 1.sv.vojny a na nezmyselnosť manipulácie s ľuďmi
 • b)Poukázať na odnárodňovaciu politiku predvojnových a vojnových čias
 • c)Bojovať proti ponižovaniu Čechov
 • d)Prebúdzať bojovnosť ľudu voči nespravodlivosti
 • e)Zosmiešniť vtedajšiu politiku rakúskej vlády a odsúdiť nazmyselnú vojnu.
 • f)Zväčniť ľudového prešibanca, ktorý aj tie najvážnejšie veci poplietol
  -prístup autora k téme: Hašek k zobrazeniu 1.sv.vojny zaujíma humorný a satiristický postoj prostredníctvom humorného hrdinu Švejka, ktorý svojím konaním zosmiešňuje viedenskú politiku.

 

 
Podobné referáty
Jaroslav Hašek INÉ 2.9766 372 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.