referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Cyprián
Utorok, 27. septembra 2022
Ladislav Ťažký a francúzska literatúra
Dátum pridania: 15.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: enaj
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 651
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 

Ladislav Ťažký

román: Amenmária s podtitulom Samí dobrí vojaci

Dej je situovaní do obdobia 2. sv. vojny. Prostredníctvom osudov Matúša Zraza . Autor zobrazil slov. armádu, kt. bojuje na východnom front. Poukazuje na zbabelosť slov. vojakov, kt. nemajú v sebe toľko odvahy, aby zbehli k ruskej armáde. Autor zobrazil morálny úpadok a rozklad slov. armády. Názov románu je prezývkou veliteľa Skaličana, kt. na všetko reagoval amenmária. Voľným pokračovaním románu je román: Evanjelium čatára Matúša

Dej sa posúva do obdobia SNP. Autor opisuje osudy Matúša Zraza, kt. sa dostáva do zajatia. Pokúsil sa o útek a návrat domov. Román je mozaikou tragikomických príbehov z obdobia posledného obdobia vojny.
voľným pokračovaním románu je román: Márie a Magdalény
Ide o tretie putovanie Matúša Zraza, kt. predstavuje cestu zrelého muža za matkou, otcom a súrodencami. Hl. hrdina má autobiografické črty.
zb. noviel: Kŕdeľ divých Adamov

Skladá sa z 3. noviel, ktorých spoločným znakom je tematika 2. sv. vojny.

  1. zbierka: Divý Adam
  2. zbierka: Hriešnica žaluje tmu
  3. zbierka: Dunajské hroby -

Autor zobrazil osud 4. slov. zajatcov, kt. sa podarilo ujsť z koncentr. tábora a v snahe dostať sa čo najrýchlejšie domov na pokúsi prejsť cez zamrznutý Dunaj. Všetci v Dunaji našli svoju smrť. Novela má psych. charakter. Autor sa sústredil na tragické dobrodružstvo ale aj na túžbu prežiť.
román: Pivnica plná vlkov

Je z obdobia kolektivizácie, má 2. časti.

  1. časť: opisuje posledné mesiace 2. sv. vojny prostredníctvom hl. hrdinu Fedora Perúna z Perúnovej Vsi.
  2. časť: zobrazuje obdobie kolektivizáciu. Autor hodnotí toto obdobie ako veľmi násilný a bolestivý proces. Snažil sa vžiť do duše roľníkov, kt. nechceli pochopiť zmeny a premeny slov. dediny.

Francúzska literatúra

Henri Barbusse

zb. básní: Plačky- symbolické básne
román: Peklo- vplyv naturalizmu
román: Oheň

Autor protestoval proti vojne a tým čo ju vyvolávajú. Je to protivojnový román. Je denníkom bojového družstva, podal obraz života vojakov v zákopoch, ich pocity, sklamania a nesúhlas s vojnou. Scény z bojiska sa striedajú so scénami zo zázemia. Príbeh vrcholí, keď v boji padne takmer celé družstvo, živí hľadajú mŕtvych kamarátov a s vypätím posledných síl vlečú zranených na obväzisko. Autor nastoluje závažné soc. otázky. Na jednej strane ukazuje život tých čo vo vojne bojujú ale sú proti nej, na druhej strane tých čo z vojny ťažia, prečkávajú ju v ústraní a podporujú ju. Cieľom autora bolo poukázať na boj Francúzov za nastolenie lepšej spoločnosti. V závere vyjadril rozhodnutie organizovať medzinárodnú solidaritu proti vojne. Z kompozičného hľadiska román nemá dej, skladá sa z listov vojakov k ženám a zo spomienok vojakov.

André Breton

Nadviazal na dadaizmus a bol zakladateľom surealizmu. Propagoval tvorivú ale živelnú aktivitu, vychádzal z psychologického automatizmu (je to prelínanie sna a skutočnosti, opieral sa o javy podvedomia, o svet snov, popieral logiku i staré umelecké formy nadrealizmu). Poézia sa zriekla pravidelného rytmu, rýmu a všetkých prostriedkov zvukovej výstavby.
zb. básní: Magnetické polia zobrazil protikladné

Spojené nádoby javy reality
román: Nadja

  1. časť: Začína otázkou „kto som „ a snaží sa na túto otázku odpovedať. Táto časť je svedectvom o dobrodružstvách so skutočnou ženou.
  2. časť: Vyjadruje autorov vzťah k Nadji. Poukazuje na autorove fotografie, Nadjino kreslenie Nadja predstavuje ženu trpiacu halucináciami, ktorá sa v závere pomätie.

 

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.