referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Lýdia
Piatok, 19. augusta 2022
Zobrazenie 1. svetovej vojny v medzivojnovom období
Dátum pridania: 09.05.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: enaj
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 728
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 13m 10s
Pomalé čítanie: 19m 45s
 

Po 1. svetovej vojne pokračuje rozvoj vedy, techniky. Neustále vznikajú a zanikajú nové avangardné smery a jednotlivé druhy umenia sa navzájom prelínajú. V roku 1919 vznikla Spoločnosť národov, ktorej hlavnou úlohou bolo zabrániť novým vojnám. Rozvojom umenia do literatúry prenikajú prvky filmovej tvorby (predovšetkým montáž a strih). Rozvíja sa rozhlasové vysielanie, predovšetkým rozhlasová hra, dramatizácia románov, poviedok a noviel. 1. svetová vojna vplýva na tvorbu mnohých umelcov- Symbolizmus, Expresionizmus, Dadaizmus, Surrealizmus, Konštruktivizmus. Vo svetovej literatúre sa formuje tzv. Stratená generácia.

Americká literatúra
Próza stratenej generácie – 1. pol. 20. stor. - je jednou z najzložitejších epoch vývinu ľudstva. Človek bol vystavený nesmiernemu utrpeniu, a zároveň nastal rozmach civilizácie a pokroku, čo vzbudilo na jednej strane lepšie podmienky života, ale na druhej strane pôsobilo stiesňujúcim dojmom, pretože človek sa stal prostriedkom manipulácie vládnucich záujmových skupín. Tieto rozpory vnášali do literatúr nepokoj. Do rozvoja svetovej literatúry stále viac zasahovali príslušníci Stratenej generácie. Prvý krát tento termín použila Gertrúda Steinová - označila tak mladých ľudí, ktorí sa nevedeli prispôsobiť novej situácii, keď sa vrátili z 1. svetovej vojny. Väčšina z nich záverečné obdobie vojny prežila na Európskom kontinente (Francúzsko, Taliansko) a umelecky sa formovali v Paríži.

Ernst Hemingway (1899-1961)
- hlavný predstaviteľ Stratenej generácie, v jeho tvorbe sa stretávajú prvky romantizmu aj realizmu. Prekročil hranice americkej literatúry a podieľal sa na formovaní novodobého svetového románu, novely a poviedky

Tvorba:
Zb. poviedok Tri poviedky a desať básní
Zb. poviedok V našej dobe

Tvorba s tématikou 1. svetovej vojny
Román Slnko aj vychádza – Američania a Angličania žijúci v Paríži prekonávajú psychické sklamanie po vojne. Žena Brett ľúbi rozprávača príbehu Barnesa, ale jeho zranenie mu nedovoľuje prežívať lásku naplno. Ona je veľmi pekná a príťažlivá a prežíva romániky s viacerými mužmi. Nakoniec však pochopí, že skutočnú lásku našla iba u Barnesa a rozhodne sa vrátiť sa k nemu. Jeho fyzické zranenia poznačili jeho psychiku, hoci pôsobí vyrovnaným dojmom.

Román Zbohom zbraniam- je to príbeh romantickej lásky anglickej ošetrovateľky Catheriny Barkelyovej a amerického poručíka Fredericka Henryho. On sa ako dobrovoľník počas 1. svetovej vojny rozhodol bojovať v talianskej armáde. Pochopil nezmyselnosť vojny a spolu so svojou priateľkou sa rozhodli ujsť a úkryt hľadajú vo Švajčiarsku. Po prekonaní všetkých prekážok, keď už majú šťastie na dosah ruky, Catherine pri pôrode zomiera (neboli dodržané hygienické zásady, dieťa sa narodilo mŕtve). Jej smrť nie je priamym dôkazom vojny, ale je rovnako nezmyselná ako zomieranie vo vojne. Román má voľnú kompozíciu. Kompozičný postup je chronologický a román je postavený na kontraste (láska – vojna). Dej je popretkávaný fyziologickými úvahami.

Román Komu zvonia do hrobu –spracúva udalosti Španielskej občianskej vojny, kde Hemingway pôsobil ako korešpondent. Dej sa odohráva počas 3 dní. Hlavnou postavou je americký dobrovoľník, profesor španielčiny Robert Jordan. Uvedomuje si nezmyselnosť vojny, ale podriaďuje sa disciplíne. Splní dôležitú úlohu (vyhodenie mosta) a verí vo víťazstvo spravodlivosti. V súkromnom živote prežíva šťastné obdobie (má dobrú prácu a ženu, ktorú miluje (Mária)), napriek tomu obetuje svoj život pre zchranu vlastnej jednotky. Román je uvedený mottom: „Človek nie je ostrovom samým pre seba.“

Tvorba s rybárskou tématikou
Novela Starec a more – napísal ju na Kube a dostal za ňu Nobelovu cenu. Autor rozpráva niekoľkodňový zápas starého rybára Santiaga s veľkou rybou. Pokúšal sa ju dovliecť pripútanú k člnu na breh, ale sa mu to nepodarilo, pretože mu rybu zožrali dravé ryby. K brehu dotiahol iba veľkú kostru, ktorá bola svedectvom jeho úlovku. Ide o zápas človeka s prírodou, ktorý zdanlivo prehráva, ale on nestráca nádej, že raz bude úspešný a nikdy sa nevzdáva.

Román Mať a nemať – hl. hrdinom je Harry Morgan, ktorý sa pokúša prebíjať životom ako majiteľ rybárskej lode. Počas hospodárskej krízy nachádza čoraz menej príležitostí na prácu a musí sa dávať aj na protizákonné obchody. V závere románu zomiera, keď pomáha uniknúť bankovým zlodejom pred spravodlivosťou. Pred smrťou si uvedomuje, že človek sám je v živote bezmocný.

Tvorba s tématikou 2. svetovej vojny
Román Cez rieku a pod stromy- je to príbeh starnúceho, ťažko chorého amerického plukovníka Cantwella, ktorý medituje o sebe a o celom svete. Autor zobrazil 2 dni lásky v Benátkach s mladou talianskou priateľkou a 1 deň na love kačíc.

Zbierka poviedok 49 poviedok (pôvodný názov Piata kolóna a 49 poviedok)
- patria sem poviedky: Piata kolóna 
                                  V našom čase 
                                  Muži bez žiendeja
                                  Víťaz nič nezíska
                                  Krátky šťastný život monológ.
-autor dáva dôraz na dialóg, ktorý strieda s úsporným opisom, rekonštruuje zážitky a pocity a dôraz kladie na vnútorný monológ.

Román Ostrovy v prúde – zobrazuje epizódy zo života maliara Thomasa Hudsona. Román je rozdelený do 3 častí:
1. časť – zobrazuje život hl. hrdinu v pol. 30- tých rokov na ostrove Biminy
2. časť – odohráva sa o niekoľko rokov neskôr na Kube v čase vojny. Zobrazuje tajné akcie proti nemeckým ponorkám
3. časť – odohráva sa na palube Hudsonovho prieskumného člna, ktorý pátra po stroskotancoch potopených z nemeckej ponorky.
Autor na tomto diele pracoval niekoľko rokov, ale nedosahuje umeleckú hodnotu predchádzajúcich diel.

Ostatná tvorba
Memoáre Pohyblivý sviatok – sú to spomienky autora na 20–te roky, kedy žil v Paríži. Spomína na stretnutia s významnými spisovateľmi a umelcami.

 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.