referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Michal, Michaela
Piatok, 29. septembra 2023
Podstata a vývoj marketingu
Dátum pridania: 14.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: hp2409
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 717
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 

Pojem marketing je spôsob ako dostať správny výrobok na správne miesto, v správnom čase a za spávnu cenu.

 • je to proces spojený s podporou predaja výrobkov alebo služieb
 • marketing je významný prvok riadenia podniku s orientáciou na trh

Vývoj marketingu

Marketing sa presadzuje koncom 19. storočia v USA. Dovtedy prevažoval dopyt nad ponukou, konkurencia nebola príliš silná a ponúkaný tovar sa na seba podobal. Celý marketing preto spočíval iba v otázke stanovenia ceny, jednoduchém distribúcií a propagácií. Koncom 19. storočia rastie význam rozboru požiadaviek zákazníka a odborného prístupu k vývoju nových produktov. Podnikatelia si uvedomujú, že propagačné kampane nemožno robiť náhodne. Tovar sa začína od seba odlišovať (diferencovať) kvalitou, výtvarným riešením, servisom, psychologickými metodami. Odborníci začínajú masovo chápaný trh členiť na skupiny zákazníkov so společnými vlastnosťami tzv. segmenty.

Etapy vývoja marketingu

1.etapa – predstavuje vznik marketingu, spája sa s nástupom priemyselnej revolúcie v USA na sklonku minulého storočia a na začiatku tohoto storočia (1850-1920). Výroba produkcie v USA prudko rástla, dokonca až tak, že trh spotrebných tovarov nadobudou mimoriadne veľký rozmer a predaj tiazol. Výrobná produkci sa nepredávala podľa očakávania a prieskumom sa zistilo, že príčinou spomaľovania nebol předpokládaný nedostatek peňazí u spotrebiteľov, ale nedostatečná starostlivost o spotrebiteľa z hradiska uspokojovania jeho potrieb vyrábanou produkciou. Na trhu sa darilo tým výrobcom, ktorý požiadavky a potreby trhu uznávali . tento stav vyvolal vznik nového odboru a tým bol prieskum trhu. Trhové kinformácie sa získavali klasickými, jednoduchými, často až primitivnymi metodami, a preto sa táto etapa nazýva primitivný marketing.

2.etapa – vypĺňa obodobie rokov 1920 – 1940. k rozvíjajúcej sa domácej výrobe a konkurenci pribúda medzinárodná konkurenci. Prieskum trhu sa začína prehlbovať, žiskané informácie sa začínajú spracúvať dôkladnejšie ku klasickým metodám prieskumu trhu sa priraďujú matematicko- štatistické metódy a začína sa využiv ať výpočtová technika. Výrobca prichádza na to, že získané informácie z trhu je potrebné triediť na ovplyvniteľné a neovplyvniteľné. Pre toto obdobie je charakteristické masové zavádzani marketingových prístupov, a preto ovoríme o masovom marketingu.

3.etapa – roky 1950-1960. nazýva sa diferencovaný marketing. Je to obdobie po 2. svetovej vojne. Americký vojnový priemysel rýchlo prešiel na mierovú výrobu a začal všetky vojnou poznačené krajiny zásovobovať potravinovou produkciou. Do marketingového riadenia podniku vstupujú nové vedno odbory- psychológia, sociológia. K prieskumu potrieb a trhu sa přiřaďuje nový odbor tzv. motivačný prieskum, ktorý sa orientuje na získanie a spracovanie informácii, ovplyvňujúcich nákupné a spotrebné rozhodovanie spotrebiteľov.

4. etapa – sa spája s obdobím 1960- 1980 je charakteristická ďalším zostrovaním situácie na trhu, na ktorý vstupujú stále ďalší výrobcovia. Do výroby a predaja produkcie prudko nastupuje vedecko-technická revolúcia, ktorú sprevádza nová výkonna technika, moderná techonológia a medzinárodná konkurenci. Pre túto etapu, ktorá sa nazýva integrovaný marketing je charakteristická komplexnost, tvořivost v hľadaní nových riešení, kvalifikovanost v rozhodovaní o výrobe a predaji, tímovosť práce, optimalizácia právomocí a zodpovedností, vysoká úroveň komunikačnej techniky a informatika. Integrovaný marketing využíva najmodernejšie poznatky vedy a techniky, matematické metódy, výpočtovú techniku, operačnú analýzu, psychologii, sociologii, kybernetiku a systémovú analýzu.

5. etapa – datuje sa od roku 1980. je obdobím prechodu od integrovaného marketingu na medzinárodný.

 • nový stupeň spoločenskej deľby práce
 • špecializácia a koncentrácia výroby
 • rozvoj vedy a techniky
 • rozvoj robotizácie a computerizácie
 • výsledky výskumu umelej inteligencie

6. epata – marketing budúcnosti. Zahŕňa :

 • uvoľňovanie výsledkov vojenského výskumu do civilnej sféry
 • použitie výsledkov kozmického výskumu vo výrobe
 • virtuálna realita
 • komunikačné technológie

 

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.