referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viliam
Sobota, 28. mája 2022
Ochrana tovaru
Dátum pridania: 10.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: krpec
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 344
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 

Obalom
Spotrebiteľské obaly sú súčasťou tovaru a predávajú sa spotrebiteľovi spolu s tovarom. Popri ochrannej funkcii zabezpečujú spotrebiteľovi pôvodnosť obsahu. Vhodne zvolená spotrebiteľská obal nielen tovar chráni, udržuje a predlžuje jeho úžitkovú hodnotu, ale zvyšuje aj hygienu a kultúru pri predaji a spotrebe.

Skladovaním
Ochrana tovaru skladovaním si vyžaduje také uskladňovanie podmienky, ktoré by neznižovali úžitkové vlastnosti skladovaných tovarov. Vylúčenie, resp. obmedzenie pôsobenia škodlivých vplyvov pri uskladňovaní závisí od druhu skladu. Najvhodnejšie pre ochranu úžitkových vlastností tovarov sú uzavreté a najmä špecializované sklady s klimatizáciou. Polootvorené a otvorené sklady sú vhodné na skladovanie tovarov, ktoré bez straty na kvalite znášajú zmeny teploty a vlhkosti vzduchu.

Konzervovaním
Konzervovaním predlžujeme trvanlivosť potravín pretože potraviny ktoré majú hlavne vysoký obsah vody nemôžu sa dlho skladovať. Poznáme 3 hlavné spôsoby konzervovania potravín.

 1. Konzervovanie teplom
  Teplom sa usmrcujú mikroorganizmy a zároveň zastavuje činnosť enzýmov v potravinách (do 100 oC – pasterizácia, nad 100 oC – sterilizácia). Sterilizovaná potravina má dlhšiu trvanlivosť ale znižuje sa jej výživová hodnota (vitamíny) a dochádza aj k senzorickým zmenám (farba, konzistencia)

 2. Konzervovanie úpravou prostredia
  Vytvára sa prostredie ktoré nie je vhodné pre život a rozmnožovanie mikroorganizmov a zároveň spomaľuje sa činnosť enzýmov.
  - znižovanie obsahu vody, robí sa to zahusťovaním (sušením, údením)
  - pridanie konzervačných látok (prírodné – soľ, cukor ; chemické)
  - zvyšovanie kyslosti (v kyslom prostredí nemôžu žiť organizmy)

 3. Znižovanie teploty
  - chladením – okolo 0 ˚C
  - mrazením – pod 0 ˚C

Zmrazenie ( -18 až – 22 ˚C) – optimálna teplota skladovania mrazenej potraviny.
Zmrazenie potraviny má byť čo najúčinnejšie aby sa vytvorili malé kryštáliky ľadu v potravine optimálna teplota zmrazovania je 30 ˚C. Z výživového hľadiska je to najvhodnejší spôsob konzervovania, lebo sa neznižuje výživová hodnota a nedochádza k senzorickým zmenám.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.