Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Stolovanie - polievky

Podávanie polievok

-tekuté pokrmy s vysokou energetickou a výživovou hodnotou
-môžu byť teplé a studené
-servíruje commis de rang, rajónový čašník alebo polievkár
-zodpovedá za správnu teplotu, kvalitu a kvantitu, správne podanie

Jednoduchá obsluha

Podávanie v tanieri alebo v miske
-sýte desiatové či špeciálne polievky. Pod tanier kladieme plytký tanier. Nesieme v ľavej ruke. Pravou rukou z pravej strany kladieme pred hosťa,
-v šálkach na vývary podávame vývary a studené ovocné polievky.

Podávanie z kovovej šálky
-jednu až dve porcie prinášame na prestretej tácke. Nosíme v ľavej ruke. Pravou rukou z pravej strany sa lejú do pripraveného taniera,
-lejeme smerom od hosťa. Šálka sa nesmie ponoriť do polievky. Pohyb so šálkou smeruje od okraja taniera so jeho stredu. Skrútením šálky dosiahnuť jej postupné vyprázdnenie.

Podávanie v porcelánových šálkach
-šálky sú vyrobené z jemného porcelánu alebo striebra a majú dve ušká. Hosť nemusí použiť lyžicu, môže ju vypiť,
-podávame ich na dezertnom tanieri s obrúskom a naň položíme podšálku a šálku. Dezertnú lyžicu kladieme na podšálku alebo je vopred pripravená na stole hosťa. Podávame pravou rukou z pravej strany,
-objem je 0,33l – 0,1l. Fazuľovú, paradajkovú a pod. – 0,33l. Silné vývary v šálkach – 0,2l. Rozličné druhy Consommé v špeciálnych šálkach. Exotické polievky (korytnačia) sa podávajú v mokka šálkach s mokka lyžičkou.

Polievkové misy- teriny
-rodinné obedy, pri slávnostnom stolovaní, pri použití francúzskeho spôsobu obsluhy,
-obsluhujúci dopĺňajú polievku, zbierajú použitý inventár.

Zložitá obsluha

-polievky sa v základnej forme ZO podávajú z terín na keridóne. Úsekový čašník naberá a pomocník podľa spoločenského protokolu servíruje.

Servírovanie špeciálnych polievok
-každá má optimálnu temperatúru, kt. treba dodržať. Servírovanie je špecifické používaným inventárom(šálky, misky). Pri VFZO sa dochucujú pri stole. Príprava je náročnejšia na suroviny a zručnosti čašníka,
-delíme: polievky pripravované v kuchyni a servírované v atypickom inventári, polievky pripravované pri stole hosťa, dochucované pri stole hosťa, studené polievky.


Povinnosti polievkára: Zodpovedá za správnu teplotu, kvalitu, kvantitu polievky. Za správne podanie, použitý inventár jeho hygienu servírovania.


Dokončovanie polievok : Hráškový krém so šľahačkou a šunkou – Do timbálu vložíme kúsok masla a na rezance nakrájanú šunku. Potom ochutíme worchestrom . Zalejeme hráškovým krémom a spojíme., Naleje do šálok do ktorých sme predtým pripravili lyžičku nesladenej šľahačky.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk