referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kristián
Utorok, 19. októbra 2021
Kovové technické materiály
Dátum pridania: 18.02.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Bolod12
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 715
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
KOVOVÉ TECHNICKÉ MATERIÁLY

Charakterizujte oceľ:

Oceľ je všetko kujné technické železo, ktoré obsahuje maximálne 2% uhlíka. Princíp jej výroby je v tom, že tekuté surové železo i oceľový odpad zbavujú oxidáciou /t.j.spaľovaním/ nadbytočného množstva uhlíka a iných prvkov. Táto výroba sa nazýva skujňovanie a prebieha v skujnovacích peciach.


Popíšte konvertor a spôsoby výroby:

Je to nádoba hruškovitého tvaru zhotovená z oceľového plechu, sklopená okolo vodorovnej osi. Plechový plášť konvertora je vymurovaný kyslou alebo zásaditou výmurovkou.

Spôsoby výroby: Výroba ocele v Thomasovom konvertore, Výroba ocele v Besemerovom konvertore, Výroba ocele v kyslíkovom konvertore.


Vyberte iné spôsoby výroby ocele:

Výroba ocele v Martinských peciach: Pece sú vstavané ako pevné alebo sklopné a ich kapacita obsahuje až 1000 ton. Podľa druhu vsádzky sa rozlišuje niekoľko obmien zásaditého Martinovho procesu.

Výroba ocele v elektrických peciach: Elektrické pece používané v oceliarstve sú oblúkové alebo indukčné. Základnou surovinou pre elektrickú pec je tuhý oceľový odpad. Pec sa konštruuje tak, aby sa jej pracovný priestor dal odkryť odsunutím veka alebo vytiahnutím nisteje. Elektrické pece umožňujú jednoduchšiu kontrolu výrobného procesu.  Indukčné pece možno rozdeliť do dvoch skupín:

Nízkofrekvenčné - so železným jadrom
Vysokofrekvenčné - bez jadra


Zostavte prehľad rozdelenia ocelí:
Porovnajte jednotlivé druhy ocelí (uhlíková,zliatinová,konštrukčná,strojová)

Uhlíková oceľ je zliatina, železa a uhlíka, ktorého je menej ako 2%. Vlastnosti oceli sú dane obsahom uhlíka.
Zliatinová oceľ obsahuje ešte ďalšie pridané prvky, zvyčajne vo väčšom množstve. Podlá použitia sa ocele delia na konštrukčné a nástrojové.
Konštrukčné ocele sú alebo bežnej akosti, alebo ušľachtilé a to uhlíkové alebo zliatinové. Obsah uhlíka v uhlíkových konštrukčných oceliach býva max. asi 8 %, konštrukčné ocele s obsahom do 0,25% sa nazývajú nízkouhlíkové, s obsahom nad 0,25 % do 0,6% uhlíka stredne uhlíkové a nad 0,6% vysokoulilíkové.
Ušľachtilé konštrukčne uhlíkové a zliatinové ocele sa vyznačujú čistotou a dokonalejším spôsobom výroby, dokonalejšou kontrolou výroby a preto majú rovnomernejšie a lepšie vlastnosti.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.