referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kazimír
Pondelok, 4. marca 2024
Organizačná štruktúra hotela
Dátum pridania: 30.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: simonka11
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 933
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
4.Organizačná štruktúra hotela

Organizovanie - vyjadruje proces usporadúvania , vytvárania poriadku a harmónie
- pritom môže ísť o 2 druhy činností a to vytváranie nového systému ( budovanie novej organizácie ) alebo pretváranie už existujúceho systému ( ide o zlepšovanie už existujúcej organizácie ) .

Pojem organizovanie sa používa v 2 významoch a to vo význame Označenia objektu , ktorého základnými prvkami sú ľudia alebo vo význame Vnútorného usporiadania vnútornej štruktúry systému .
- Funkciou Organizačnej štruktúry podniku je organizačne vymedziť základné prvky celku a definovať vzťahy medzi nimi tak ,aby vytvorená štruktúra zodpovedala charakteru procesu riadenia.
- Poslaním Organizačnej štruktúry je vytvárať podmienky na účinné riadenie .

Pri tvorbe Organizačnej štruktúry môže ísť o :
a.) organizačná diferenciácia
b.) organizačná integrácia


a.) organizačná diferenciácia

- je to rozlišovanie činností a pritom môže ísť o :

1.) vertikálnu diferenciáciu
2.) horizontálnu diferenciáciu

1.) vertikálnu diferenciáciu - vytvára sa niekoľko úrovní riadenia v podniku s deľbou právomoci a zodpovednosti medzi jednotlivými stupňami riadenia ( napr . podnik , závod , prevádzka , dielňa )

2.) horizontálnu diferenciáciu - znamená , že nastáva deľba práce na rovnakom stupni riadenia a to , podľa jednotlivých špecializovaných oblastí závod 01 závod 02 ... Alebo finančný odbor , odbor informačnej sústavy , plánovací odbor .....


b.) organizačná integrácia

- jej úlohou je zjednodušovať organizačné útvary a nastáva zlučovaním , koordináciou a zosúlaďovaním činností jednotlivých organizačných útvarov ( napr . zlúčením núdzovej , výrobnej a všeobecnej učtárne do napr . odboru informačnej sústavy )

- Organizačná diferenciácia aj integrácia spolu vzájomne vplývajú na formovanie organizačnej štruktúry podniku. Organizačné štruktúry vytvárajú hierarchické vzťahy , ktoré majú tvar pyramídy . V pyramídových organizačných štruktúrach tvoria základňu , čiže najnižšiu hierarchickú úroveň výkonný pracovníci .

Podľa počtu hierarchických úrovní a počtu riadiacich stupňov a väčšine počtov podriadených útvarov , naopak pre vysokú a štíhlu organizačnú štruktúru je charakteristický väčší počet stupňov riadenia .Čím je v podniku viac stupňov riadenia , tým je riadenie zložitejšie a tým zložitejšie prenikajú informácie od najnižšieho k najvyššiemu stupňu riadenia .
Rozlišujeme organizačnú štruktúru :

a.) dvojstupňové ( podnik , dielňa )
b.) trojstupňové ( podnik , závod , dielňa )
c.) štvorstupňové ( podnik , závod , prevádzka , dielňa )
d.) viac stupňové
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.