referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mojmír
Nedeľa, 14. augusta 2022
Téma č. 28 Slovenská dramatická tvorba po roku 1945
Dátum pridania: 21.05.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Smutnucka231
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 936
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 
Téma č. 28 Slovenská dramatická tvorba po roku 1945


Súčasná slovenská dráma obnovuje vnútornú organickosť a vývinovú kontinuitu slovenskej dramatickej tvorby s predchádzajúcim obdobím. Zaznamenala i výrazné úspechy. Mladí autori riešia najmä aktuálne problémy svojej doby, ale tie majú často nadčasovú platnosť a tak sa stávajú hodnotným prínosom do slovenskej literatúry. Okrem divadelných hier sú to pôvodné rozhlasové hry, televízne inscenácie hier a filmové scenáre. V súčasnosti najmä televízne inscenácie hier sú prostriedkom vnikania divadelnej tvorby do vedomia našich ľudí.
Konflikty súčasného človeka najvýraznejšie zobrazili títo autori:

Štefan Králik:
divadelná hra Posledná prekážka – hrdinom je lekár Lorenc, ktorý má rád pracovníčku Helenu (je ženatý samozrejme z vypočítavosti). Helena zo začiatku jeho náklonnosť prijíma no na scéne sa objaví pacient Michal. A tak Helena odmieta Lorenca. Lorenc má operovať Michala a rozhoduje či ho zachráni, alebo nie = ale nakoniec v ňom víťazí lekár aj keď vie, že navždy Helenu stratí. V tomto manželstve trpí manželka Klára až nakoniec od neho odchádza.
Známe hry: Buky Podpolianske a Horúci deň – téma kolektivizácia 50. rokov a združstevňovanie.
Margarét zo zámku – príbeh talianskej herečky Margaréty, dcéry chudobného rybára. Vydá sa za syna amerického miliardára, za Bobyho. Jej svokor Crown neberie kvôli svojim ziskom ohľad na životné prostredie a znečistí prostredie pri mori naftovým odpadom. Margarét sa postaví proti nemu. Crown jej vezme dieťa. Spolu s omámeným Bobym ho dopraví na jachtu. Margarét zastrelí osobný strážca Crowna. Margarétiny priatelia výbuchom zničia jachtu = všetci na nej hynú. Margarétin odpor bol zbytočný. Ten kto má peniaze neberie ohľad na druhých.

Peter Karvaš:
jeho 1. divadelná hra Meteor – zobrazil v nej problém, otázky či zverejniť blížiaci sa vedecký problém o katastrofe, alebo ho zatajiť a zachrániť len seba.
Polnočná omša – téma SNP, kritika v roku 1958 ju odsúdila za znesvätenie ideálov povstania. Je príbehom 3 súrodencov a ich rodičov v čase slovenského štátu. 1. syn spolupracuje s fašistami. 2. syn je prenasledovaný Nemcami a dcéra má vzťah s nemeckým dôstojníkom. Na Vianoce odchádza celá rodina na omšu v situácii, keď sa v dome skrýva 1. syn (partizán). Nemci ho nájdu a celej rodine hrozí smrť. Matka ho zaprie, nepozná ho. Možno preto lebo má strach, alebo chce zachrániť rodinu.
Veľká parochňa – je to vymyslený (alegorický) príbeh v ktorom sa dotkol súčasnosti. Súperia Holohlaví a Vlasatí. Nad nimi je diktátor. Generál diktátor vyhlási, že Holohlaví sú vinní z nedostatkov krajiny a že len Vlasatí jej môžu pomôcť. A tak nastáva diktatúra Vlasatích, ktorá končí vzburou Holohlavích. Holohlaví majú diktatúru, ktorí sa vyhlásia za vládcov. A tak sa postupne striedajú vlády Holohlavích a Vlasatích. Autor odcudzuje diktatúry (šovinizmus, rasizmus a fašizmus).


AUTORSKÉ DIVADLÁ
- divadlá malých javiskových foriem (1 – 2 herci, bez kostýmov, bez náročnej scény)
- používali scénku, kabaret, skeč- geg
kabaret – zábavný, satirický program s tanečným a hudobným vystúpením, kt. je spojený sprievodným slovom
skeč – krátke niekoľkominútové vystúpenie, ktoré vyúsťuje do nečakanej pointy
- nepoužívali jednoduchý, ľahko pochopiteľný humor, ale inteligentný, jemný a citlivý humor, ktorý chápe človek s istým vzdelaním

div. hra: Kým kohút nezaspieva
- celá div. hra je založená na existencializme → skúma ľudské bytie, správanie sa v hraničnej situácii
- dej sa odohráva v malom meste, kde zastrelili Nemeckého vojaka. Veliteľ Nemcov za jedného vojaka žiadal 10 – tich civilistov. Náhodne ich zobrali večer na ulici. Boli medzi nimi: holič Uhrík, starec, advokát, učiteľ, tulák, babica, prostitútka, ml. ľudia. Zavreli ich do Petrášovej pivnice a ráno ich mali popraviť. Starosta za nich orodoval a tak Nemecký veliteľ rozhodol, že popravia len jedného a oni si ho musia spomedzi seba vybrať do rána. Problém vyriešil holič Uhrík tak, že zabil tuláka. Ostatné postavy to odmietajú a chcú ho po vojne súdiť za vraždu. Opovrhovanie vlastných ho priviedlo k tomu, že vyšiel na ulicu, kde ho zastrelili. - z tohto vyplýva, že človek by sa v každej situácii mal zachovať ako človek. Nikto nemá právo brať život iným. - Starec na adresu holiča Uhríka vypovedal: „Zaprel si v sebe človeka.“ Človek by si mal zachovať svoju dôstojnosť a nestratiť ľudskú tvár.

PETER KARVAŠ
- v tvorbe upozorňoval na nedostatky socialistickej spoločnosti
- bolo mu zakázané publikovať
- jeho dráma patrí k modernej dráme a časť tvorby tvorí absurdná dráma

Výpisok = Excerpt
- je to písomný záznam o prečítanej a preštudovanej literatúre.
- Excerptá sa robia pri štúdiu textov.
Výstrižok
- kupón, ústrižok, útržok.
Kartotéka
- je organizovaná zbierka záznamov na lístkoch rovnakej veľkosti, uloženych horizontálne alebo vertikálne
- využitie kartotéky: v knižnici, nemocnici, v banke
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.