referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľubomír
Sobota, 13. augusta 2022
Láska proti nehumánnej vojnovej dobe
Dátum pridania: 06.06.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: alex05
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 585
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 7m 10s
Pomalé čítanie: 10m 45s
 
MO 30 - Láska proti nehumánnej vojnovej dobe


Romain Rolland

-predstaviteľ francúzskej literatúry
-bojovník za mier a silný odporca fašizmu.
-sám sa vojny nezúčastnil, ale nesúhlasil s ňou ani zo zabíjaním.
-písal divadelné hry, hrdinské životopisy a hudobne komponované diela umeleckej prózy.
Písal drámu, cyklus 8 drám má názov: Divadlo revolúcie – o veľkej fran. revolúcii, cyklus vznikov rozpätí 40 rokov

Peter a Lucia

-psychologická novela, malý komorný román.
-dielo vyjadruje odpor proti vojne
-dej sa odohráva v Paríži, kniha o láske a smrti pod krídlami fašizmu, kniha útešná i útočná v najťažších rokoch vojny, vojna tvorí dusivú klenbu, kt. sa napokon zrúti na čistú lásku dvoch mladých ľudí a pochová ich vo svojich troskách.
- pre autora bola vojna najväčší úder, úplné popretie Rollandových ideálov ľudskosti, spravodlivosti
-dej sa odohráva krátky čas – od 30. januára do 29. marca 1918
-Peter a Lucia – každý z inej spoloč. vrstvy, chceli sa tajne zosobášiť, ale keď boli v kostole, tak sa na nich zrútil pilier (začalo bombardovanie).

Postavy:
Peter Aubier - 18 rokov, o pol roka mal narukovať, pochádzal z meštiackej rodiny, má brata Filipa (20 rokov), predtým než odišiel na vojnu si veľmi dobre rozumeli, ale každý raz, keď prišiel Filip domov bol iný – smutný, poznačený vojnou.
-otec bol úradný zamestnanec, ktorý mal povinnosť voči vlasti, teda aj odchod synov na vojnu – pokladá to za česť
- v rodine je láska, ale nie je tam dôvernosť, Peter sa bojí povedať, že sa bojí ísť do vojny.
Lucia – milé, nežné dievča, chcela matke zmenšiť starosť o jej výživu a tak sa živila kreslením obrázkov, má talent ale nemá peniaze, aby to mohla študovať. Žijú na periférii, na predmestí Molakov, jej matka pracovala v továrni na výrobu zbraní, pretože potrebovali peniaze.

Dej:
Odohráva sa od 30. januára do 29. marca. Peter a Lucia sa náhodne stretávajú v metre, postupne sa zbližujú, rozvíja sa medzi nimi krásny ľúbostný vzťah, nad kt. však visí tieň vojny a smrti. Oni si nepripúšťajú existenciu vojny, ani to, že Petra o pol roka čaká odchod na front. Rozhodli sa sami uzavrieť sobáš v kostole na Veľký piatok, vzápätí však obaja zahynuli pri organovom koncerte v chráme sv. Gervaisa, keď sa na nich zrútil pilier chrámu, pod kt. sa chránili vo vzájomnom objatí pri bombardovaní. Vojna zničila mladé životy v najkrajšom čase ich existencie.


Ernest Hemingway

-významný americký spisovateľ, predstaviteľ tzv. stratenej generácie, kt. sa dostáva ako dobrovoľník do Európy na taliansky front.
-Hemingway svoju generáciu nazval zbitou generáciou. Je to jeho vlastná charakteristika. Niektorí z nich sa už nikdy nevrátili do USA. Dobrovoľne sa prihlasovali do vojny, dokonale z nej vytriezveli a stratili všetky ideály a cítili sa stratení, oklamaní, zbití.

Tvorba:
Starec a more
Komu zvonia do hrobu
Mať a nemať
Smrť popoludní
Zelené vrchy africké

Zbohom zbraniam
-románový príbeh vojnovej lásky medzi 2 ľuďmi počas 1. svetovej vojny.
-rozprávačom je hl. postava Frederik Henry, kt. sa zoznámi s anglickou ošetrovateľkou Catherine Barkleyovou, je americký dobrovoľník. Spočiatku to bol nezáväzný vzťah, kt. prerastie v lásku.

Dej:
- dej začína opisom krajiny poznačenej vojnou, opisom jeho priateľov, kt. trávia čas popíjaním a zábavou. Pri jednom z útokov granát zasiahne Frederika – najprv je v poľnom lazarete, odtiaľ sa dostáva do Milána do amer. nemocnice, kt. tam zriadili, kde pracuje práve Catherine – berie si nočné služby kvôli nemu. Cez deň prežíva s Cathy lásku, má ísť na dovolenku, ale ochorie na žltačku. Cathy ho viní, že to zavinil úmyselne, len aby zostal s ňou. Henry a Catherine opúšťajú front a ocitnú sa mimo vojny, v neutrálnom Švajčiarsku. Usadili sa v malom domčeku v horách, v smrekovom lese, vydávajú za manželov, aj keď neboli. Cathy v tom čase už čaká dieťa. 3 týždne pred pôrodom sa presťahovali do hotela, pôrod je ťažký, bol cisárskym rezom. Dieťa sa narodilo mŕtve a Catherine tiež zomiera. Henry ostáva sám. Smrť Catherine nesúvisí s vojnou, je rovnako absurdná ako umieranie na frontoch. Henryho vzbura proti vojne vyznieva zmysluplne, no je to však iba individualistický čin a preto neúspešný.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.