referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eliška
Piatok, 7. októbra 2022
Obraz 1. svetovej vojny v slovenskej literatúre
Dátum pridania: 06.06.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: alex05
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 283
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 6m 0s
Pomalé čítanie: 9m 0s
 
Milo Urban

-predstaviteľ slov. medzivojnovej prózy, priniesol do sloven. lit. nové moderné postupy
-v jeho tvorbe – znaky expresionizmu a naturizmu
-pôsobil ako šéfredaktor denníka Gardista
-po vojne emigroval, v 47. roku sa vrátil, deportovali ho na sever, bol uväznený, nesmel publikovať – jeho knihy – vyradené z knižníc
-dostal amnestiu, žil v Chorvátskom Grobe a v Bratislave, kde aj zomrel
-najprv písal novely: Jašek Kutliak spod Bučiny
Za vyšným mlynom
Výkriky bez ozveny – zbierka
Z tichého frontu – z hornooravského prostredia
Živý bič:
-vrcholné jeho dielo
-dielo s tematikou z 1. svet. vojny
-sociálno- psychologický román
-hl. myšlienka: dosiahnutie slobody, kt. sa v závere románu stáva skutočnosťou pre všetkých
-unanimistický román – hrdina ako ľud
-Ráztoky hornooravská dedina ležiaca pánu Bohu za chrbtom.

Román sa delí na 2 časti:
1. časť – Stratené ruky - 25 kapitol
2. časť – Adam Hlavaj - 24 kapitol
Voľné pokračovanie románu sú diela:
Hmly na úsvite
V osídlach
Zhasnuté svetlá
Kto seje vietor

1.časť:
Ráztoky ležia akoby pánu bohu za chrbtom. Preto sem správy o tom, čo sa deje na frontoch prichádzajú oneskorené a skreslené. O vojne sa Ráztočania dozvedajú vlastne vtedy, keď ľudia skupujú v obchodoch veľké množstvo potravín – boja sa hladu – a z frontu prichádza domov mrzák Ondrej Koreň, ktorý po výbuchu granátu prišiel o ruku a onemel a na tvári má jazvu ako po šľahnutí bičom – odtiaľ symbolický názov románu Živý bič. Na vojnu postupne odchádzajú viacerí Ráztočania. Musí odísť aj jediný syna Štefan Ilčíčka. V kasárňach sa dostal pod velenie krutého čatára Rónu, kt. ho bil a ponižoval a nakoniec ho Štefan zabil. Štefana odsúdi na trest smrti. Ilčíčka sa dozvedala o smrti syna, takmer sa zbláznila. Na front odchádza aj Adam Hlavaj a doma necháva svoju mladú ženu Evu a syna Adama. Eva vie, že notár Okolický môže Adama dostať domov z frontu. Prichádza za Okolickým a žiada ho, aby dostal Adama z frontu domov. Okolický sľúbi, ale iba pod podmienkou, že sa mu Eva oddá. Evu odsúdi celá dedina. Čaká s Okolickým nemanželské dieťa. Keď sa Eve narodí dieťa, nik nechce ísť za krstných. Nakoniec sa podvolia stará Ilčíčka a Ondrej Koreň. Eva z nešťastia spácha samovraždu – utopí sa v potoku.

2.časť:
Začína sa návratom Adama z frontu. Adam sa vzbúril, odmietol bojovať. Prichádza domov, kde nenájde nikoho. Syn je u starej Ilčíčka, od ktorej sa Adam dozvie o tragédii svojej ženy. Až neskôr sa dozvedel pravdu od notárovho sluhu, kt. si náhodou vypočul rozhovor medzi Evou a notárom. Keď sa to dozvedeli i ost. dedinčania, vzbúrili sa proti nenávidenému notárovi. Notár od strachu začal piť a postupne z neho alkohol urobil ľudskú ruinu. V dedine vypukla epidémia červienky, chorobe podľahol aj Evin nikým nechcený syn. V dedine vypukla vzbura. Ľud na čele s Ilčíčkou, jeden zo žadnárov ju zabil. Prenasledujú Okolického. Pred dedinčanmi uteká Okolický, posadili ho do vody po bradu, podopreli ho doskami, kt. sa uvoľnili a notár sa utopil. Napokon Adam podpálil krčmu. Zdalo sa mu, že po dlhom utrpení dosiahol končene slobodu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.