referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dobromila
Štvrtok, 28. októbra 2021
Antická literatúra (MO15)
Dátum pridania: 17.03.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sheryl
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 508
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 9.3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 15m 30s
Pomalé čítanie: 23m 15s
 
Maturitná otázka č.15
a) Antická literatúra-obraz doby a zdroj inšpirácie v
minulosti a súčasnosti.
b) Vývin slovenského jazyka

Antika,súhrnný názov pre grécky a rímsky starovek a jeho kultúru, predstavuje obdobie trvajúce viac ako tisícročie; asi od roku 700 pred n.l. do konca 5. stor.n.l. Antická literatúra je najstaršou, súčasne veľmi významnou a svojím vplyvom dodnes pôsobiacou epochou v literárnej tvorbe Európy. Zahŕňa starovekú grécku a rímsku literatúru.

Grécka literatúra
(9.storočie pred n.l. – 5.storočie n.l.)

Najstaršie pamiatky gr.literatúry pochádzajú z obdobia rozkladu rodového zriadenia a vlády rodovej aristokracie. Už v tomto období(asi 7.stor.pred n.l.) vznikajú najlepšie diela gr. epiky: Homérove a Hesiodove básne. Z tohto obdobia predovšetkým vďaka Homérovi
(asi 9.stor. pred n.l.) poznáme dve veľdiela gréckeho písomníctva – eposy Ilias a Odysea.

Dielo: Staré Grécke báje a povesti
- je to súbor bájí a povestí pochádzajúcich z Mykénskej civilizácie
UŠI KRÁĽA MÍDA
DAIDALOS A IKAROS
POTOPA
-mnohé myšlienky a slovné spojenia z týchto diel sa dostali do každodennej reči v podobe prirovnaní, či frazeologizmov – Danajský dar(bez úžitku), Pandorina skrinka(nebezpečná vec), Oidipovský komplex(vzťah syn-matka).

Autor: HOMÉR
Homér žil v 9.-8. stor.pred n.l. Bol to slepý ľudový rozprávač. Vo svojich dielach čerpal z cyklu povestí o Trójskej vojne. -človek, príroda a bohovia tvoria jednotu pričom bohovia majú aj ľudské vlastnosti

Dielo: Ilias
Hrdinský epos Ilias obsahuje 15696 hexametrových veršov(hexameter-verš, ktorý sa skladá spravidla zo šiestich daktylských a spondejských stôp) a dejovo sa dotýka posledných 51 dní desaťročnej vojny s početnými retrospektívami(návratmi do minulosti), z ktorých sa dozvedáme o celkovom priebehu bojov. Vojnu medzi Trójou(Trója-Ilion) a Spartou vyvolal syn trójskeho kráľa Priama Paris, ktorý uniesol Helenu, krásnu ženu spartského kráľa Menelaa. Úsredným motívom diela je hnev najväčšieho gréckeho bojovníka Achilla, Péleovho syna. Keď mu veliteľ gréskeho vojska mykénsky kráľ Agamemnom vezme jeho zajatkyňu, dcéru Brisea, prestáva bojovať. Tým dochádza k hlavnému konfliktu. Boje pred Trójou pomaly pokračujú.
Trójania získavajú v boji prevahu a ich postup zastaví až Achillov priateľ Patroklos v Achillovej výzbroji. Do dejov zasahujú aj grécki bohovia pomáhajúci jednej alebo druhej strane(napr.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.