referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edita
Pondelok, 26. septembra 2022
Regionálna literatúra - Senica a okolie
Dátum pridania: 18.06.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: alex05
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 388
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 6m 50s
Pomalé čítanie: 10m 15s
 
REGIONÁLNA LITERATÚRA

Barok

Štefan Pilárik - Osud Pilárika Štepána - cestopisná memoárová literatúra. Pilárik pôsobil v Senici ako evanjelický kňaz, keď sa vracal na hrad Branč (bola tam ukrytá jeho rodina) zajala ho turecká jazda a odviedli ho až do Nových Zámkov. Prepustili ho až na príhovor rumunského šľachtica. Autor opisuje ťažkú cestu s Turkmi a citovo zaznamenáva svoje spomienky na zajatie, obsadenie Senice Turkmi.
Daniel Krman - cestovný denník Itimerár

Klasicizmus a osvietenstvo

- vplyv Trnavy - Slovenské učené tovarišstvo, dvaja členovia boli Seničania.
Ján Hollý - Borský Mikuláš, tvoril básne v bernolákovčine
- Svatopluk - hrdinský epos, téma - Svätoplukova 2-násobná zrada (1.krát Slovanov, 2.krát Frankov - Bavorov).
Postavy: Karolman - franský kráľ,
Slavinúr - vedie slovanský snem,
Britwald - udatný franský bojovník.
Kompozícia: propozícia, invokácia, 12 spevov.

Svätopluk zradil svojho strýka Rastislava, aby sa mohol stať novým kráľom Slovanov. Slovanské kmene sa dostali do područia Frankov a museli Karolmanovi platiť poddanskú daň. Zotročenie odmietajú. 5. spev - Zemižízeň odmieta Svätoplukovu zradu a vyzýva Slovanov, aby bojovali za svoju slobodu. Svätopluk má Slovanov rád, začína pochybovať o svojom čine. 6. spev - Svätopluk je na hostine kráľa Karolmana, spomína na Slovanov, sú mierumilovní, ľúbia slobodu, vlasť, nemajú radi hádky a svári. Nechce, aby jeho ľud žil pod nadvládou frankov, zradil druhýkrát, tentoraz Karolmana a postavil sa na čelo Slovanov v boji proti frankom. Nakoniec sa konal súboj medzi Svätoplukom a franským bojovníkom Britwaldom.
12. spev - boj Svätopluka a Britwalda, Svätopluk mu odťal hlavu. Doviedol Slovanov k víťazstvu.
Jozef Ignác Bajza - Prietrž, sporí sa s bernolákovcami, napísal 1. slovenský román René mládenca príhody a skúsenosti
- Skalica - gymnázium, kde študoval Ján Hollý, tlačiareň

Romantizmus

Jozef Miloslav Hurban (min. rok bol rokom J. M. H.) ako kňaz pôsobil v Hlbokom, spolukodifikátor slovenčiny, Almanach Nitra II. ročník, časopis Slovenské pohľady, založil spolok miernosti (proti alkoholizme). Manžel 1. slovenskej herečky Aničky Jurkovičovej. Mal problematický vzťah so Senicou, Seničania museli prísť za ním, ak niečo chceli. Je v Hlbokom i pochovaný medzi samovrahmi.

Ľudovít Štúr - návštevy Záhoria, Zpomněnky nitranské (nitranské preto, lebo sme patrili do nitrianskej stolice) - spracúva vzťahy k Záhoriu.

Viliam Paulíny Tóth - Senica, spočiatku bol pomaďarčený, vplyvom mamy sa stal Slovákom. Študent na evanjelickom lýceu v BA, po protestnom odchode študentov z tohto lýcea, chce aj on odísť, rodičia mu to nedovolili. Bol dobrovoľníkom, bojoval v revolúcii, poznal tam Janka Kráľa. Priezvisko Tóth získal po manželke, získal aj zemiansky titul. Bol podpredseda Matice slovenskej, redaktor humoristického časopisu Černokňažník.

Realizmus:

- Senici „vládli“ maďaróni.
Štefan Fajnor - advokát, národovec, na advokátsku prax si zobral P. O. Hviezdoslava.
Pavol Országh Hviezdoslav - v Senici si zvolil umelecké meno Hviezdoslav. Tvoril tu hlavne ľúbostnú poéziu a lyriku. Napísal Fajnorovi epitaf (nápis na hrob, senický cintorín).
Martin Braxatoris - Sládkovičov - syn A. Sládkoviča, ako 9-ročný osirel, podporoval ho Seničan Ján Mocko. Tvoril pre deti. Jeho syn Pavol Braxatoris písal úspešné libretá (predohry pre opery, operety), napr. Modrá ruža.
Svetozár Hurban - Vajanský - syn J. M. Hurbana a A. Jurkovičovej, Hlboké, problematický vzťah k Senici (maďarónska vrchnosť). Senicu nazýva Burín, Kunov Prachov. Pseudonym Vajanský mu vymyslel Viliam Paulíny Tóth.
Suchá ratolesť- oxymoron (spojenie protikladných slov), román, dej + veľa odbočení, postavy sa v priebehu deja menia, vyvíjajú, tento román sa vzťahuje k Senici (opis Rudopolia + Záhorácke frazeologizmy, zmanipulované voľby)
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.